2019 елның 1 кварталында терлекчелек эше йомгаклары буенча Семинар-киңәшмә.

2019 елның 8 апреле, дүшәмбе

7 апрель көнне Югары Шытсу мәдәният йортында, Саба муниципаль районы башлыгы Рәис Миңнеханов һәм районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе җитәкчесе Гафур Хәсәншин җитәкчелегендә, 2019 елның 1 кварталында терлекчелек эше йомгаклары буенча семинар-киңәшмә узды. Чарада Саба районы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе белгечләре, район ветеринария хезмәте җитәкчесе, авыл хуҗалыгы оешмалары җитәкчеләре һәм зооветеринария белгечләре катнашты.

Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең ПМО консультанты Илшат Нурмиев катнашучыларны терлекчелек буенча җитештерү күрсәткечләре белән таныштырды. 1апрель авыл хуҗалыгы оешмалары һәм крестьян-фермер хуҗалыклары тарафыннан 15 172 тонна сөт җитештерелгән (2018 ел дәрәҗәсенә карата 110%). Сөт һәм продуктлылык буенча Мөхәммәтшин З. З. З. КФХ, «Нырты авыл хуҗалыгы предприятиесе» ҖЧҖ, «Шытсу авыл хуҗалыгы предприятиесе» ҖЧҖ, «Курсабаш» ҖЧҖ, «Игенче» ҖЧҖ, отд лидерлар булып тора. Җаваплылыгы чикләнгән «Саба " Сатыш җәмгыяте.  Барлыгы 2 088 тонна ит җитештерелгән, шулардан 1 009 тонна ит җитештерелгән. сыер ите һәм 2 079 тонна. дуңгыз ите. Эре мөгезле терлекләр саны 26 352 баш тәшкил итә, 43 648 дуңгыз, 6 805 сарык һәм кәҗә, 1 822 баш ат.

Аннары Саба муниципаль районының СПС начальнигы Раушан Гатиятов эмбрионнарны трансплантацияләү буенча укыту нәтиҗәләре турында сөйләде.

Семинарның практик өлеше «Шытсу авыл хуҗалыгы предприятиесе " ҖЧҖ сөт комплексы белән танышудан дәвам итте. Хуҗалыкның баш зоотехнигы Нәҗип Гарипов катнашучыларны хуҗалыктагы эшне оештыру белән таныштырды.  Хуҗалык көн саен 10 500 килограммнан артык сөт җитештерә, бер сыердан уртача 25 килограмм сөт савып алына.