март, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Әгәр сез 2023 елда күчемсез милекне минималь милек срогыннан иртәрәк саткансыз икән (3 ел бүләк иткәндә яки мирас буенча яки сатып алганда 5 ел), яисә күчемсез милекне якын туганыгыздан бүләк итеп алмаган булсагыз, теркәлү урыны буенча салым органына 3-НДФЛ формасы буенча салым декларациясен 2024 елның 2 маеннан да соңга калмыйча тапшырырга кирәк. Әгәр бу булмаса, салым органнары тикшерү үткәрә һәм НДФЛны декларациясез рәвештә күчерә ала.

март, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе салым түләүчеләрне «НДФЛ һәм иминият взносларын администрацияләүнең актуаль мәсьәләләре» темасына 2024 елның 28 мартында 10.00 сәгатьтә узачак вебинарда катнашырга чакыра.

чәршәмбе

Юридик затлар һәм шәхси эшмәкәрләр хәзер Россия Федераль салым хезмәтенең таныклык бирү үзәгенә шәхсән мөрәҗәгать итмичә, биометрия буенча квалификацияле электрон имза рәсмиләштерә ала. Хезмәт Россия Федераль салым хезмәте һәм биометрик технологияләр үзәге тарафыннан вице-премьер Дмитрий Григоренко кушуы буенча гамәлгә ашырыла һәм «старт бизнеса онлайн»суперсервисын формалаштыруның беренче адымы була.

чәршәмбе

Товар яки хезмәт сатып алу финанс эзен касса чегы рәвешендә калдырырга тиеш. Сатып алучы товар сатып ала һәм акчаны сатучыга тапшыра, сатучы үз чиратында бу фактларны касса чегы белән барлык кирәкле мәгълүмат белән раслый. Касса чегы белән бергә сатып алучыга сатып алу өчен түләгәнлеге турында таныклык кына түгел, ә кулланучылар хокукларын яклау турындагы закон буенча бирелгән гарантияләр дә бирелә.

сишәмбе

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе салым түләүчеләрне "НДС буенча салым законнарындагы үзгәрешләр" темасына вебинарда катнашырга чакыра. 2024 елның 20 февралендә 10.00 сәгатьтә узачак «НДС түләүчеләр өчен экспортер офисы» яңа сервисы турында.

пәнҗешәмбе

1 апрельдән шәхси эшмәкәрләр салым хисабын шәхси эшмәкәр салым түләүченең шәхси кабинеты (алга таба – ЛК ИП) аша җибәрә алачак. Сервисның яңа функционалы аны салым органына тапшыру процессын шактый гадиләштерә.

чәршәмбе

Быел 2024 елда банк клиентларына беренче тапкыр 2023 елда кертемнәрдән эшләгән акчаларыннан НДФЛ түләргә туры киләчәк. Федераль салым хезмәте банклардан һәр салымчының барлык депозитлары буенча керемнәре турында барлык мәгълүматны алды.

сишәмбе

Физик затларның керемнәренә салым, кагыйдә буларак, автомат рәвештә түләнә ул хезмәт хакыннан тотыла. Әмма кайбер очракларда гражданнар салым суммасын мөстәкыйль исәпләргә һәм салым органына физик затларның керемнәренә салым буенча декларацияне 3-НДФЛ формасы буенча тапшырырга тиеш.

гыйнвар, 2024 ел
сишәмбе

Күп кенә гражданнарның дәвалау, уку йортларыннан белешмәләр җыярга һәм декларацияләрне тутырырга вакыты юк. Шуңа бәйле рәвештә, агымдагы 2024 елда социаль салым ташламаларын алу процедурасы гадиләштерелгән, 2024 елның 1 гыйнварыннан дәвалау, укыту, иминият һәм фитнес чыгымнарын раслаучы хезмәтләр өчен түләү турында унификацияләнгән белешмәләр кертелгән. Чыгымнарның һәр төренә үз белешмәсе каралган, чыгымнарны раслау өчен башка документлар бирергә кирәкми.

гыйнвар, 2024 ел
чәршәмбе

Федераль салым хезмәте Татарстан Республикасы буенча идарәсе салым түләүчеләрне түбәндәге темага вебинарда катнашырга чакыра: «2024 елда БСС шартларында салым түләүләрен түләгәндә төп үзгәрешләр. Бурычны җайга салуның актуаль мәсьәләләре", ул 2024 елның 25 гыйнварында 10.00 сәгатьтә булачак.