Татарстан Республикасы территориясендә урманнарның югары һәм гадәттән тыш янгын куркынычы турында шторм кисәтүе

2024 елның 20 сентябре, җомга

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе " фдбудан:

Татарстан Республикасы территориясендә

урманнарның югары һәм гадәттән тыш янгын куркынычы турында шторм кисәтүе

2024 елның 21 сентябреннән 30 сентябренә кадәр Татарстан Республикасының күпчелек территориясендә урманнарның янгын куркынычы югары (4 класс), кайбер районнарда урманнарның гадәттән тыш янгын куркынычы (5 класс) сакланачак.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе халыкка тәкъдим итә:

Янгынның кыек билгеләре: тотрыклы яну исе, томансыман төтен, кошларның, хайваннарның, бөҗәкләрнең үз-үзләрен тынгысыз тотышы, аларның бер якка миграциясе, офыкта төнге шәфәкъ.

Урман янгынын ничек сүндерәләр?

-Янгын кырыена яфраклы агач ботаклары сибеп;

-янгын кырыена йомшак туфрак сибеп һәм ут хәрәкәте юлында җир полосалары, киң канаулар ясап.

Ут торак пунктка якынлашканда нишләргә?

Кешеләрне, беренче чиратта балаларны, хатын-кызларны һәм картларны эвакуацияләргә кирәк. Кешеләрне ут таралуга перпендикуляр юнәлештә чыгарырга яки чыгарырга кирәк. Юллар буйлап, шулай ук елгалар һәм инешләр буйлап, ә кайчак су буйлап хәрәкәт итәргә кирәк. Авыз һәм борынны бик нык төтенләгәндә юеш мамык-марля бәйләвеч, сөлге, киемнең бер өлеше белән капларга кирәк. Үзең белән документлар, акча, бик кирәкле әйберләр алырга. Шәхси әйберләрне янган конструкцияләрсез таш корылмаларда яки җир белән күмелгән чокырда саклап калырга мөмкин.

Эвакуацияләнә алмаган очракта (торак пунктларда массакүләм янгыннар) герметиклаштырылган таш биналарга, гражданнар оборонасы сыену урыннарына яисә зур ачык мәйданнарга, стадионнарга яшеренеп, көтеп кенә торасы кала.

Урманда янгын чыккач, паникага бирелмәгез. Башта вәзгыятьне тиз анализлагыз. Рельефның калку ноктасына күтәрелергә яки биек агач башына менәргә, янгын учагының кайда урнашканын табарга, утның таралу юнәлешен һәм тизлеген билгеләргә, сулыкларның, сазлыкларның, торак пунктларның урнашуын күрергә кирәк.

Әгәр юл киселсә, утрауларда, сайлыкларда, сазлыкларда, кыя түбәләрендә һ.б. янгыннан ышыкланырга кирәк. Ышык урыннарны агачлардан ераграк сайлагыз - алар янгын вакытында, тамырлары янганда тавышсыз гына төшәргә мөмкин. Ут якынлашканда киемнәрегезне мул итеп су белән чылатыгыз, суга ятыгыз, әмма камыш янына түгел. Сайлыкта башыгыз белән йокы капчыгына төрегез, аны һәм киемегезне су белән чылатыгыз. Учакка эләккәч, вакыт-вакыт әйләнеп торыгыз, кипкән киемнәрегезне чылатыгыз, битегезне күп катлы бәйләвеч белән саклагыз, аны даими чылатыгыз. Учакка эләккәндә, бөтен нейлон, капрон һәм эри торган башка киемнәрегезне салыгыз, ягулыктан һәм җиңел кабынучан җайланмалардан арыныгыз.

Әгәр дә сез урманда кечкенә генә янгынга юлыксагыз, аны туктату өчен кичекмәстән чаралар күрергә һәм бер үк вакытта, мөмкинлек булса, якындагы торак пунктка яки урманчылыкка ярдәм сорап кемнедер җибәрергә кирәк.

Урман янгыннары вакытында үзеңне ничек тотарга?

Урманда янгын еш кына кеше гаебе белән килеп чыга – бу ут белән саксыз эш итү дә, сүнмәгән учак та, ташланган шырпы яки тәмәке дә, балалар шаяртуы да. Кайвакыт янгын чыгуның сәбәбе яшен булырга мөмкин, ләкин мондый очраклар шактый сирәк була.