2024 елның 1 маена терлекчелек тармагы буенча эш йомгаклары киңәшмәсе

2024 елның 13 мае, дүшәмбе

10 майда Урта Саба мәдәният йортында район башлыгы Рәис Миңнеханов һәм районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Гафур Хәсәншин җитәкчелегендә 2024 елның 1 маена терлекчелек тармагы эше нәтиҗәләре буенча семинар-киңәшмә узды. Чарада Саба районы авыл хуҗалыгы идарәсе белгечләре, район ветеринария хезмәте җитәкчесе, авыл хуҗалыгы оешмалары җитәкчеләре һәм зоовет белгечләре катнашты. УСХиП буенча Консультант Илшат Нурмиев катнашучыларны терлекчелек буенча производство күрсәткечләре белән таныштырды. 1 майга авыл хуҗалыгы оешмалары һәм крестьян-фермер хуҗалыклары тарафыннан 38 663 тонна сөт җитештерелгән, узган елгы дәрәҗәгә карата 6% үсеш белән. Савым һәм продуктивлык буенча лидерлар булып КФХ Мөхәммәтшина З.З., ҖЧҖ ПМК, ҖЧҖ СХП Нырты, Кибәче бүлеге ҖЧҖ Саба, ҖЧҖ Игенче. Барлыгы 5012 тонна ит җитештерелгән, шуларның 1699 тоннасы - сыер ите һәм 3313 тонна - дуңгыз ите. Сыерлар саны 33247 баш, 6994 сарык һәм кәҗә, 2518 баш ат тәшкил итә. Ел башыннан район буенча 4714 бозау алынган. Киңәшмә барышында районда терлекчелекнең актуаль проблемалары каралды. Алда торган азык әзерләү кампаниясе белән, район башлыгы азык әзерләү техникасының торышын тикшерергә кушты. Аннары «Урта Саба» хуҗалыгы җитәкчесе Ленар Саматовның хуҗалыкның 2023 елгы җитештерү һәм икътисадый күрсәткечләре һәм 2024 елның 1 маена күрсәткечләре белән докладын тыңладылар. Шулай ук катнашучыларны хуҗалыкта хезмәтне оештыру белән таныштырды, сөт комплексы эшчәнлеге, сыерларны тоту технологиясе һәм соңгы елларда терлекчелек объектларында башкарылган эшләр турында сөйләде.

Тэги: УСХИП