Роспотребнадзор кулланучыга төзелеш материаллары сатып алганда исәпкә алырга кирәклеген искәртә

2024 елның 14 марты, пәнҗешәмбе

Төзелеш сезоны алдыннан Роспотребнадзор кулланучыларга төзелеш материаллары сатып алганда исәпкә алырга кирәк булган кайбер үзенчәлекләрне искә төшерә. Төзелеш материалларын сатып алганда, товар белән игътибарлы танышыгыз. Сатучы кулланучыга товар турында тулы мәгълүмат бирергә тиеш. Анда әлеге товарны характерлаучы материал, бизәк, марка, тип, зурлык, сорт һәм башка төп күрсәткечләр турында мәгълүмат булырга тиеш. Әгәр товар инде сатып алынган һәм ул сыйфатсыз булып чыккан икән, кулланучы шул ук маркалы товарга (шул ук модель һәм (яки) артикулга)алыштыруны таләп итәргә хокуклы; шул ук товарга сатып алу бәясен тиешле яңадан исәпләү белән башка марканы яки модельне алыштыруны таләп итәргә; бәяне чагыштырмача киметүне таләп итәргә; товарның кимчелекләрен түләүсез бетерүне яки аларны төзәтү чыгымнарын каплауны таләп итәргә; сатып алу-сату килешүен үтәүдән баш тартырга һәм акчаларны кире кайтаруны таләп итәргә. Кимчелекләре булган Товар сатучы хисабына кайтарыла. Кулланучы шулай ук сыйфатсыз товар сату нәтиҗәсендә китерелгән зыянны тулысынча каплауны таләп итәргә хокуклы. Әгәр төзелеш материаллары кулланучыга ниндидер характеристикалар буенча туры килмәсә, әмма сыйфатсыз булмаса, ул аларны сатучыга 14 көн эчендә кайтара ала. 7 көн дәвамында товарны алганнан соң интернет аша сатып алганда (әгәр товарны тиешле сыйфатлы итеп кайтару тәртибе һәм вакыты турында мәгълүмат товарны тапшырганнан соң 3 ай дәвамында язма рәвештә бирелмәгән булса). Әгәр: товар кулланылышта булмаган; аның товар төре, куллану үзлекләре һәм фабрика ярлыклары сакланган булса, товарны кире кайтару мөмкин; түләүне раслаучы документ бар (ул булмаганда шаһит күрсәтмәләренә сылтама ясау мөмкинлеге бар). Әгәр алар тиешле сыйфатлы булса, аларның бәясе озынлык берәмлеге өчен билгеләнгән кабель продукциясе һәм материаллар (линолеум, ковролин һ.б.) кире кайтарылырга тиеш түгел. Җиткерү срогы бозылган очракта кулланучы үз сайлавы буенча түләнгән товарны башка билгеләнгән срокка тапшыруны; китерелмәгән товарны алдан түләү суммасын кайтаруны; җиткерү срогы бозылу сәбәпле китерелгән зыянны каплауны таләп итәргә хокуклы. Сатучы һәр көн өчен товарның алдан түләнгән суммасының 0,5 проценты күләмендә неустойка түли.