Кулланучы хокуклары турында сөйләшү

2024 елның 6 марты, чәршәмбе

Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне алдыннан Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы хезмәткәре Саба муниципаль районында ял итүчеләр һәм дәваланучылар өчен чара оештырды һәм үткәрде. Чараның максаты кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә хокукый мәгълүмат җиткерү иде.

Өлкән яшьтәге ял итүчеләр белгеч белән бергә сәүдә кагыйдәләрен аңларга өйрәнде, аеруча РФ «Кулланучылар хокукларын яклау»законының хокукый нигезләмәләрен дә аңлады. Очрашу барышында ул товарларны сатуда сатучыларның нинди кагыйдәләргә буйсынырга тиешлеген, өлкәннәргә, әгәр алар кулланучылар хокуклары бозылуны күрсәләр, кая мөрәҗәгать итәргә тиешлеген аңлатты. Ул шулай ук сатып алучыларның шикаятьләре һәм мөрәҗәгатьләре ничек каралуы һәм сатучы белән сатып алучы арасында килеп туган конфликтлы хәлләр ничек хәл ителүе турында сөйләде.

Ял итүчеләргә Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә төрле тематикага мәгълүмат белән буклетлар һәм «Татарстан кулланучысы хәбәрләре»газетасы таратылды. Чарада катнашучылар территориаль орган хезмәткәренә оештырылган очрашу һәм бирелгән танып белү, кирәкле мәгълүмат өчен рәхмәт белдерделәр.