Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе хәбәр итә

2023 елның 28 августы, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе 24.08.2023 елгы мәгълүматларга караганда, идентификация чаралары белән мәҗбүри маркировкаланырга тиешле товарлар әйләнешен мониторинглауның дәүләт мәгълүмат системасына мәгълүмат тапшырып, сыра продукциясе хәрәкәтенең күзәтелүен тәэмин итү буенча экспериментта аларның әйләнешенең барлык этапларында (җитештерү, күпләп сату звеносы, ваклап сату) (алга таба – эксперимент), ул Татарстан Республикасы территориясендә 2023 елның 1 апреленнән РФ Хөкүмәтенең 2022 елның 30 ноябрендәге карарына ярашлы рәвештә үткәрелә. 2173 номерлы һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 31.03.2023 № 383 карары белән 22 җитештерүче, 75 күпләп сату звеносы һәм 189 шәхси эшмәкәр катнаша.

Сыра базарының барлык субъектларына экспериментта катнашучы буларак теркәлергә һәм сыра продукциясен җитештерүчедән ахыргы кулланучыга кадәр эзләп табуны тәэмин итү буенча чаралар үткәрә башларга кирәк.

Касса карарлары турында мәгълүмат, шулай ук эксперимент үткәрүгә кагылышлы башка мәгълүмати материаллар, инструкцияләр, Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе белгечләренең, «Оператор-ЦРПТ» ҖЧҖ, системалы интеграция өлкәсендә комплекслы чишелешләр күрсәтүче интеграторларның контакт мәгълүматлары Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең рәсми порталында «Эшчәнлек» бүлегендә, «сыраны маркировкалау буенча Эксперимент 2023 елның 1 апреленнән»

(https://gosalcogol.tatarstan.ru/rus/eksperiment-po-markirovke-piva-s-01042023g.htm).

Ваклап сату звеносының уңайлылыгы өчен адымлы инструкция эшләнгән, анда МТ ГИС Честный знак һәм экспериментта катнашучы сыйфатында теркәлү процедураларына сылтамалар, шулай ук югарыда күрсәтелгән эзләнүчәнлекне тәэмин итү буенча гамәлләр эзлеклелеге бар.