24 август-Татарстандагы Агрополигон кыры көне.

2023 елның 17 августы, пәнҗешәмбе

Татарстанда Агрополигон кыры якынлаша - 24 августта! ТатНИИСХ кырында очрашабыз.

Соя, кукуруз, бодай, арпа һәм җитеннең төрле сортлары белән 50 делянка, шулай ук аларны саклау һәм туклану системасы барысы да бер урында!

ТатНИИСХның тәҗрибә кырында (Лаеш районы) 10 гектар мәйданда 5 төп бизнес-культура чәчелгән. Чәчүлекләр баһарада күрсәтелә-Татарстанның күпчелек авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре шундый шартларда эшли. Нәкъ менә Татарстан климатына юнәлдерелгән төрле сроклы вегетация сортлары.

Сортларны һәм технологияләрне чагыштырыйк, тәҗрибә уртаклашыйк һәм иң яхшысын сайлыйк!

Эксперименталь полигонның төп мәйданы 25 сортлы сояга бирелгән. Татарстан - терлекчелек буенча Идел буе федераль округының даими лидеры, ә соя һәм аның кушылмалары заманча терлекчелектә актив кулланыла. Шуңа күрә бу культурада Татарстан игенчеләренең кызыксынуы аеруча зур.

Шулай ук агрополигонда язгы бодай һәм арпаның 7 варианты, кукуруз белән 2 делянка һәм төрле саклау һәм туклану системалары белән майлы җитеннең бер варианты чәчелә.

Татарстанда агрополигон орлыкчылар өчен дә, СЗР җитештерүчеләр өчен дә бик кызыклы. Быел тәҗрибәләрдә орлык җитештерүче танылган компанияләр катнаша: Мираторг, Соко, Спорос, Севита, Прогрейн һәм сев-07 ҖЧҖ. Үз саклану схемаларын БАСФ, Землякофф һәм ШАНС Трейд химия компанияләре тәкъдим итә, шулай ук контрольдә Татниисхтан саклану системасы тәкъдим ителә. Полигонда сортлар буенча да, препаратлар буенча да яңалыклар күп!

Эксперименталь чәчүлекләр авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә төбәк өчен перспективалы сортларны бәяләргә һәм сайларга ярдәм итәчәк.

Кыр көненә килүчеләр чәчүлекләрне чагыштыра, компанияләрнең экспертлары белән һәр сорт һәм һәр технология турында сөйләшә, сораулар бирә, тәҗрибә уртаклаша алачак.

Аерым алганда, агроконсалтинг буенча халыкара эксперт Дмитрий Свиридов күбрәк акча эшләү өчен технологияләрне үзгәртергә кирәклеген сөйләячәк.

Менә кайбер тәкъдимнәр генә:

1. Протеин һәм май өчен сатып алучы түләргә әзер.

2. Түбән инвестицияле технологик яхшыртулар.

3. Кыр сезонында үзкыйммәт белән идарә итү.

24 августка ТатНИИСХ агрополигонында очрашуны планлаштырыгыз!

Чарада катнашу бушлай, теркәлүне  әлеге сылтама аша башкаруны сорыйбыз: https://zernovoy-soevyy-soyuz-pfo.timepad.ru/event/2511068/