Татарстан росреестрыннан дачниклар өчен иң яхшы 10 киңәш

2023 елның 25 апреле, сишәмбе

Быел һава торышы һәркемне шатландыра. Дачниклар, бакчачылар һәм республиканың шәхси йортлары хуҗалары дача сезонын ачтылар инде. Ләкин караватлардан һәм киләчәк уңыш турында кайгыртудан тыш, күп кенә бакчачыларны күчемсез милекне – җир кишәрлекләрен һәм алар урнашкан йортларны рәсмиләштерү белән бәйле башка мәсьәләләр дә борчый. Өстәвенә, бу йортлар сезонлы яшәү өчен генә түгел, ә ел әйләнәсе яшәү өчен дә булырга мөмкин. Шуңа бәйле рәвештә Татарстан Росреестры күчемсез милекне рәсмиләштергәндә кулланырга мөмкин булган дачниклар өчен чек-лист әзерләгән.

1. Күчемсез милекне гадиләштерелгән тәртиптә, ягъни «дача амнистиясе» буенча рәсмиләштергәндә, торак һәм бакча йортларына, шәхси гаражларга, хуҗалык блокларына, мунчаларга һәм ярдәмче билгеләнештәге башка корылмаларга милек хокукын нинди дә булса рөхсәт документациясен алмыйча рәсмиләштерергә мөмкин.

2. Капиталь төзелеш объектларын (мәсәлән, торак һәм бакча йортларын) рәсмиләштергәндә «дача амнистиясе» 2031 елның 1 мартына кадәр озайтылды. Хокукларны теркәүнең гадиләштерелгән тәртибенә кергән җир кишәрлекләре өчен (бу шәхси торак төзелеше, бакчачылык, шәхси гаражлар төзү өчен участоклар), «дача амнистиясе» мөддәте чикләнмәгән.

3. "Дача амнистиясе" торак һәм бакча йортларына, шәхси гаражларга, хуҗалык корылмаларына кагыла, алар бакчачылык, шәхси торак төзелеше, шәхси ярдәмче хуҗалык алып бару өчен бирелгән җир кишәрлекләрендә (торак пункт чикләрендә) яки үз ихтыяҗлары өчен гараж төзү максатында урнашкан.

4. Торак һәм бакча йортлары шәхси торак төзелеше объекты (ИЖС) параметрларына туры килергә тиеш: биеклеге 20 метрдан артмаска, өч каттан артмаска һәм гражданнарның яшәве белән бәйле көнкүреш һәм башка ихтыяҗлар өчен билгеләнгән бүлмәләрдән һәм ярдәмче биналардан торырга тиеш. Моннан тыш, алар күчемсез милек объектлары урнашкан урын буенча муниципаль берәмлекнең җирдән файдалану һәм төзелеш кагыйдәләрендә билгеләнгән барлык параметрларга туры килергә тиеш. Төзелешләр участокны рөхсәт ителгән файдалану төренә, төзелеш мәйданына, күрше участоклар чикләреннән чигенүләргә һ. б. туры килергә тиеш.

5. Торак йорт төзелеше шәһәр төзелеше регламентларында каралмаган җир участогында (шул исәптән бакча участогында) торак йорт төзергә ярамый. Участокларның минималь һәм максималь зурлыклары нормалары Җир һәм шәһәр төзелеше законнары белән билгеләнә. Хәзерге вакытта республика территориясендәге күпчелек торак пунктларда ИЖС өчен җир участогының минималь күләме 10 соток билгеләнгән.

6. Бакча яки торак йорт төзелешен башлар алдыннан, сезнең җир участогыгызның нинди территориаль зонада урнашканын, шулай ук нинди чикләүләр, теге яки бу объектлар өчен нинди параметрлар куелганын белергә кирәк. Моның өчен җирле үзидарә органына (Казан шәһәрендә-архитектура һәм шәһәр төзелеше Идарәсе) мөрәҗәгать итәргә һәм ИСОГДДАН (шәһәр төзелеше эшчәнлеге турында мәгълүмат системасыннан) Өземтә заказ итәргә мөмкин. Шулай ук ЕГРНДАН киңәйтелгән өземтәгә заказ бирергә, ул ЕГРНга кертелгән барлык территорияләрне куллануның аерым шартлары булган зоналар турында мәгълүматны күрсәтәчәк.

7. 2031 елның 1 мартына кадәр бакча участокларын бушлай хосусыйлаштырудан файдаланырга мөмкин. Җирле үзидарә органыннан участокны 2019 елның 1 гыйнварына кадәр оештырылган бакчачылык һәм бакчачылык ширкәтләре әгъзалары аукционсыз ала ала. Хосусыйлаштыру турында сүз җир участогы дәүләтнеке булганда бара һәм гражданның документлардан бакчачының әгъзалык китабы гына бар.

8. Әгәр кулларда җиргә дә, торак йортка да хокук билгеләүче документлар булмаса, 2031 елның 1 мартына кадәр «дача амнистиясе 2.0»дән файдаланырга мөмкин. Бу очракта хокук билгеләүче документларны рәсмиләштерү өчен җир участогы урнашкан урын буенча район администрациясенә мөрәҗәгать итәргә кирәк. Йорт һәм Җирнең закон нигезендә билгеләнгән критерийларга туры килүе мөһим.

9. Бакча йортын торак дип тану өчен, күчемсез милек объекты урнашкан урын буенча Башкарма комитетка мөрәҗәгать итәргә кирәк, бакча йортына хокук билгеләүче документ, объектның техник торышын тикшерү буенча нәтиҗә, бакча йортының ышанычлылык һәм куркынычсызлык таләпләренә туры килүен раслаучы, өченче затларның нотариаль расланган ризалыгын (әгәр күчемсез милек объекты әлеге затларның хокуклары белән мәшгуль булса).

10. «Дача амнистиясе» һәм бушлай хосусыйлаштыру буенча көнкүреш күчемсез милеген теркәү вакыты 5 эш көне, электрон рәвештә документлар тапшырганда 3 эш көне тәшкил итә. Дәүләт пошлинасы күләме 350 сум.