ТОВАР ИМПОРТЕРЫ ҺӘМ КУЛЛАНУЧЫЛАР ХОКУКЛАРЫН ЯКЛАУ БЕЛӘН ҮЗАРА БӘЙЛӘНЕШ

2023 елның 28 марты, сишәмбе

Кибет гарантияле ремонт ясый алмаган очраклар да була. Бу очракта һәр кулланучы товарны алмаштыру яки акчаны импортлаучыга кайтару өчен мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

Импортер оештыру-хокукый формасына карамастан, товарны Россия Федерациясе территориясендә сату өчен импортлауны гамәлгә ашыручы оешма яки шәхси эшмәкәр.

Кайвакыт кибеттә товар сатып алганнан соң ул тиздән ябыла, ә сатып алынган товарларга гарантия срогы әле тәмамланмаган була.

Товарда җитешсезлек ачыкланганда кулланучы бу товар сатып алынган кибеткә генә түгел, ә башка кешеләргә дә мөрәҗәгать итәргә хокуклы: җитештерүчегә, вәкаләтле оешмага (сервис үзәгенә) яки импортерга.

Гарантия срогы вакытында кулланучы сыйфатсыз товарны сатучыга гына түгел, импортерга да кайтарырга хокуклы, шул ук вакытта мораль зыянны компенсацияләү бурычы кулланучы хокукларын бозу факты аркасында барлыкка килә.

Әгәр товар җитештерүчегә сатучыга карата таләпләр куелса, кулланучы импортердан бары тик:

• шул ук маркалы товарны (шул ук модельләрне һәм (яки) артикулны)алыштыру;

• товарның кимчелекләрен кичекмәстән түләүсез бетерү яки кулланучы яки өченче зат тарафыннан аларны төзәтү чыгымнарын каплау.

Бу таләпләрне кую урынына кулланучы импортерга тиешле сыйфатсыз товарны кайтарырга һәм аның өчен түләнгән сумманы кире кайтаруны таләп итәргә хокуклы.

Техник яктан катлаулы товарга карата кулланучы, анда кимчелекләр ачыкланган очракта, сатып алу-сату килешүен үтәүдән баш тартырга һәм мондый товар өчен түләнгән сумманы кире кайтаруны таләп итәргә яки аны шул ук марка товарына (модель, артикула) яки шул ук башка марка товарына (модель, артикула) алыштыруны таләп итәргә хокуклы мондый товар. Бу вакыт узгач, әлеге таләпләр түбәндәге очракларның берсендә канәгатьләндерелергә тиеш::

• товарның җитди җитешсезлеген ачыклау;

• әлеге закон нигезендә билгеләнгән товар җитешсезлекләрен бетерү срокларын бозу;

• товарның төрле кимчелекләрен күп тапкырлар бетерү нәтиҗәсендә, һәр ел гарантия срогы дәвамында утыз көннән артык куллану мөмкин түгел.

Импортлаучы кулланучыдан сыйфатсыз товар кабул итәргә һәм кирәк булганда товарның сыйфатын тикшерергә тиеш. Кулланучы товарның сыйфатын тикшерүдә катнашырга хокуклы.

Товарның кимчелекләре килеп чыгу сәбәпләре турында бәхәс килеп чыкса, импортер товарны үз хисабына экспертиза үткәрергә тиеш.

Импортлаучы, әгәр кулланучы товарны кулланучыга тапшырганчы яки бу вакытка кадәр килеп чыккан сәбәпләр аркасында барлыкка килгәнен исбатласа, гарантия вакыты билгеләнмәгән товарның кимчелекләре өчен җаваплы.