Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында шторм-кисәтү

2022 елның 6 декабре, сишәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә начар метеорологик күренешләр турында буранлы кисәтү.

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУДАН кергән:

Буран кисәтүе

Татарстан Республикасы территориясендә

2022 елның 3 декабреннән Татарстан Республикасы территориясендә тәүлеклек уртача температура нормадан 9 һәм аннан да күбрәк булган аномаль-салкын һава торышы урнашты. Республикада аномаль-салкын һава торышы 2022 елның 9 декабренә кадәр сакланачак.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе тәкъдим итә:

Гипотермиядән һәм аязлыктан саклану өчен, урамга чыкмаска, балалар, Йорт хайваннары урамында озак тормаска һәм ерак юлга чыкмаска кирәк.

Аяз өчен төп куркыныч факторлар: каты һәм дымлы кием һәм аяк киеме, кан тамырлары проблемалары, спиртлы эчемлекләр, шулай ук зәгыйфьлек һәм артык эш. Гипотермиядән саклану өчен киенегез – катламлы һава катламнары җылылыкны тота, җылы инсоллар һәм йон оекбашлар киегез – алар дымны сеңдерәләр, аякларын коры калдыралар, салкынга җылы мышыкларсыз, баш киеме һәм шарфсыз чыкмагыз; даими актив хәрәкәтләр кирәк.

Көчле салкыннарда ерак сәфәрләрдә йөрмәскә яхшырак. Автомобиль механизмнарында юл-транспорт һәлакәтләре һәм кинәт проблемалар куркынычы кискен арта. Еракка йөрүче шоферларга да куркынычсызлык турында онытмаска кирәк - сезон буенча киенергә, җылы кием һәм аяк киеме турында онытмаска, кайнар чәй тупларга, мөмкин булганча ягулык запасы булырга.

Автомобильдә йөргәндә Начар күрүчәнлек шартларында артык үзгәртеп корулардан, узып китүдән, алдан күрүдән баш тартырга кирәк.

Кинәт тормоздан сакланырга кирәк: кирәк булганда тукталыш тизлеген шома киметергә кирәк. Сез тормоз педалына берничә тапкыр басыгыз, шуның белән артта йөргән машина йөртүчеләрен кисәтегез.

Мөмкин булса, сәяхәтләрдән сакланыгыз, табигатьтә озын йөрешләрдән баш тартыгыз.

Аязга беренче ярдәм:

Әгәр дә бу гипотермия - тиешенчә җылы булыгыз, берничә сәгать җылы бүлмәдә утырыгыз, ашагыз. Аяз булса-шунда ук табибка мөрәҗәгать итегез. Медицина ярдәме булмаса, өстән яки тирән аяз булганда нәрсә эшләргә?

- Корбанны Үзгәртегез. Дымланган киемне алып, аны җылы түшәкләргә һәм одеялларга төрегез. Зыян күргән тән участоклары кагылмаска!

- Җылы суда җылыт. Су температурасы 40-42 0С. термометр булмаса, кулыгызны терсәккә суга батырыгыз. Кайнар булмаса - температура дөрес. Аяз мәйданны суга батырыгыз һәм тире алсу төскә кергәнче саклагыз сизгерлек. Зыян күргән мәйдан савыт-саба стеналары белән элемтәгә керергә тиеш түгел. Әгәр дә йөзе яки колаклары туңса, җылы компрессларны йомшак сөлге белән ясагыз (суга батырыгыз һәм кысыгыз).

- Киптерегез һәм төрегез. Тере алгач, киптерегез һәм зарарланган җирне чиста матдә белән урыгыз. Әгәр дә ул аяк яки кул булса, мәйданны киптерү һәм инфекция зарарланган тире аша үтмәсен өчен, һәр бармакка төрергә яки бармаклар арасында мамык шарлар куярга кирәк.

- Сыеклык җитмәүне тутырыгыз. Алкогольдән кала җылы эчемлекләр. Бу гадәти тән температурасын торгызырга һәм кан әйләнешен яхшыртырга ярдәм итәчәк.

- Авырту дарулары. Аспирин яки ибупрофен авыртудан арындырачак һәм кан әйләнешен яхшыртачак.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен исегездә тотыгыз һәм үтәгез:

• исерткеч эчемлекләрне артык кулланмагыз, беркайчан да караватта тартмагыз!

• балаларны карамыйча калдырмагыз, аларны янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләренә өйрәтегез;

• беркайчан да хаталы электр чыбыкларын кулланмагыз, электр челтәрен артык кулланмагыз, электр җылыткычларын кулланганда сак булыгыз;

• электр һәм газ приборларын караусыз калдырмагыз.

Онытма: янгын үзе булмый. Аның сәбәбе - кеше ваемсызлыгы һәм ут белән эш итмәү. Исерек хәлдә кеше үзен һәм үз гамәлләрен контрольдә тотуны югалта, һәм башка кешенең тормышы өчен бернинди җаваплылык тота алмый.

Һәр бәла – каза булган очракта, сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләр чакыруының бердәм номерына - «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә кабул ителә һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.