Ювелир эшләнмәләре сатып алганда кулланучы хокуклары турында

2022 елның 21 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы хезмәткәрләренә сәүдә үзәкләрендә дежур тору барышында зәркән эшләнмәләрен сатуга кагылышлы сораулар белән мөрәҗәгать итәләр. Шуның белән бәйле рәвештә, кулланучыларга әлеге өлкәдә аларның хокуклары турында сөйләячәкбез.

Исегезгә төшерәбез, ювелир эшләнмәне дөрес сайлау өчен, игътибарлы булырга һәм бизәнү әйберләрен махсус кибетләрдән генә сатып алырга кирәк.

Кыйммәтле металларны кечкенә һәм зур булмаган сәүдә нокталарында сатып алудан баш тартыгыз. Сәүдә ноктасында фирма исеме, юридик зат яки шәхси эшмәкәр белешмәләре, эш режимы күрсәтелгән элмә тактасы булырга тиеш.

Россия Федерациясендә җитештерелгән һәм аның территориясенә кертелгән, Россия Федерациясе законнарында билгеләнгән тәртиптә ябыштырылырга тиешле зәркән һәм башка кыйммәтле металл әйберләрен сату бары тик аларда дәүләт проба келәймәләре оттискасы, шулай ук исемлекләр оттискасы булганда гына гамәлгә ашырыла.

Россия Федерациясендә түбәндәге пробалар билгеләнде:

Платин - 850, 585

Алтын —  999, 958, 916, 875, 750, 585, 583, 500, 375

Көмеш —  999, 960, 925, 875, 830, 800;

Палладийлар - 850, 500.

Дәүләт проба келәймәсе оттискасыз 3 граммга кадәр массасы булган зәркән һәм башка көмеш эшләнмәләрне (вставкаларны исәпкә алмыйча) сату гына рөхсәт ителә.

Кыйммәтле металл һәм (яки) кыйммәтле ташлардан эшләнгән зәркән һәм башка эшләнмәләрнең эшләнмә һәм аның җитештерүчесе, кыйммәтле металл төре, артикул, проба, масса, куелышларның төре һәм характеристикасы, шул исәптән кыйммәтле ташның сыйфатлы - төсле һәм бәя характеристикаларын үзгәрткән эшкәртү ысулы, шулай ук әйбернең бәясе (1 грамм эшләнмәнең бәясе) күрсәтелгән атломбацияләнгән ярлыкларына ия булырга тиеш.

Ясалма материалларны вставка сыйфатында кулланганда, ярлыкларда әлеге ташның кыйммәтле түгеллеге турында мәгълүмат күрсәтелергә тиеш.

Сатучы сатып алучыга түбәндәге мәгълүматны җиткерергә бурычлы:

эшләнмәнең адресы һәм фирма атамасы;

гарантия срогы (әгәр ул билгеләнгән булса), шулай ук яраклылык срогы;

әгәр сатучы зәркән эшләнмәләрен кредитка сату рөхсәт итсә — кредит күләме, кулланучы түли торган тулы сумма һәм әлеге сумманы түләү графигы сумнарда һәм товарны сатып алу шартлары.

Кулланышта, мәсәлән, ломбардларда булган товарның җитешсезлеге яки кимчелеге булган товар сатып алу үзенчәлекләре турында истән чыгармаска кирәк. Югарыда санап үтелгән мәгълүматлардан тыш, сатучы әйбернең җитешсезлекләре яки товарның элек кулланылышта булуы турында язмача хәбәр итәргә тиеш. Бу мәгълүмат товар чегында язылган булырга тиеш, ярлыкта яки теләсә кайсы башка документларда, алар Сезгә кыйммәтле товар белән бергә тапшырыла.

Товарга касса чегы товарның атамасы, пробасы, төре һәм характеристикасы булмаган очракта, товар белән бергә товар чегы да тапшырылырга тиеш, анда: сатучы, сату датасы һәм товарның бәясе күрсәтелә. Товарны турыдан-туры сатучы зат кул куя.

РФ Хөкүмәтенең 2020 елның 31 декабрендәге 2463 номерлы карары белән расланган кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнар һәм сыйфатсыз, азык-төлек булмаган товарлар исемлеге нигезендә, сыйфатлы зәркән бизәнү әйберләреннән баш тартырга ярамый: кыйммәтле металл һәм (яки) кыйммәтле ташлардан зәркән һәм башка эшләнмәләр, кыйммәтле ташлар, эшкәртелгән ташлар Законның 25 статьясында күрсәтелгән (әгәр товар форма, габаритлар, фасон, төсе, күләме яки комплектациясе буенча килмәсә).

Ә менә бизәнү әйберләрендә җитешсезлек табылса, аны кире акча алу өчен сатучыга кайтарырга кирәк. Моны, ювелир эшләнмәгә гарантия гамәлдә булу вакытында эшләргә кирәк.

Консультацияләр алу өчен Сез Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органына түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итә аласыз: 422000, ТР, Арча шәһәре, Банк урамы, 2а йорты, тел.: 884366 3-28-93.