Тормыш ситуациясенә җавап

2022 елның 20 сентябре, сишәмбе

Тормыш ситуациясенә җавап ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органына кулланучы әлеге мәсьәлә белән мөрәҗәгать итте - сәүдә объектына микродулкынлы тапшырды. Ремонт вакыты 45 көн иде. Күрсәтелгән сроктан соң тагын 20 көн үтте, ләкин микродулкынлы ремонт ясалмаган. Минем кулланучы хокукларым нинди? Тормышта төрле хәлләр була һәм һәркем белән шундый ук хәл килеп чыгарга мөмкин, шуңа күрә барлык кулланучыларга хәбәр итү өчен, ремонт срогы бозылган очракта, «кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының 23 статьясы нигезендә, кулланучы ремонттан баш тартырга һәм Законның 18 статьясындагы 1 пунктында билгеләнгән башка (яңа) таләпләрне күрсәтергә хокуклы: - шул ук маркадагы (шул ук модель һәм (яки) Артикул) товарга алмаштыруны таләп итәргә.; - сатып алу бәясен тиешенчә исәпләп, башка маркалы (модель, Артикул) шундый ук товарга алмаштыруны таләп итәргә; - сатып алу бәясен күләмле киметүне таләп итегез; - товар җитешсезлекләрен тиз арада бетерүне таләп итү яки аларны кулланучы яки өченче як төзәтү өчен чыгымнарны кайтару; - сату-алу килешүен үтәүдән баш тартырга һәм товар өчен түләнгән сумманы кире кайтаруны таләп итәргә. Яңа таләпләр куймаска да мөмкин. Кулланучы хокуклары, ремонт тәмамланганчы көтеп, сатучыдан ремонт срокларын бозган өчен товар бәясенең 1% күләмендә неустойка түләвен законның 23 статьясында билгеләнгән срогы чыккан һәр көн өчен таләп итәргә мөмкинлек бирә. Таләп 2 нөсхәдә язмача бирелергә тиеш, аларның берсе сатып алучыда бу таләпне кабул итү турында билге белән калырга тиеш. Закон сатып алучы өчен бик мөһим хокукны билгели: товар кулланылмаган чорга гарантия срогын озайту, җитешсезлекләрне бетерү зарурлыгы аркасында. Күрсәтелгән чор кулланучының ремонт тәмамланганнан соң товардагы җитешсезлекләрне бетерү таләбе белән мөрәҗәгать иткәннән соң исәпләнә. Сатып алучының дәлиле булсын өчен законны билгели (20 статьяның 3 пункты): «Товарны биргәндә җитештерүче (сатучы, вәкаләтле оешма яки вәкаләтле хосусый эшмәкәр, импортер) кулланучыга товардагы җитешсезлекләрне бетерүне таләп итеп мөрәҗәгать итү датасы, товардагы җитешсезлекләрне бетерү датасы, товардагы җитешсезлекләрне бетерү датасы, запас частьләр (детальләр, материаллар) һәм кулланучыга язма рәвештә мөрәҗәгать итү датасы турында мәгълүмат бирергә тиеш.товар җитешсезлекләрен бетергәннән соң кулланучыга товар бирү датасы».