Инвалидларны эшкә алу өчен квоталар билгеләү

2022 елның 12 августы, җомга

«Инвалидлар һәм социаль яклауга аеруча мохтаҗ гражданнар өчен эш урыннары квоталау һәм резервлау турында «Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында» 25.07.2002 ел, № 47-ТРЗ Татарстан Республикасы законы (24.07.2006 ел, № 60-ТРЗ Татарстан Республикасы законы) белән инвалидлар өчен эш урыннарын квоталау өлкәсендә үзгәрешләр кертелде.

2022 елның 1 сентябреннән инвалидларны эшкә алу өчен квота Татарстан Республикасы территориясендә эшчәнлек алып баручы эш бирүчеләр өчен 2 нче кушымта нигезендә күләмнәрдә билгеләнә.

Инвалидларны эшкә алу өчен квоталарны исәпләп чыгару максатларында эшчеләрнең саны, Россия Федерациясенең башка субъектларында урнашкан эш бирүче филиаллары һәм вәкиллекләре хезмәткәрләрен исәпкә алмыйча, хезмәткәрләрнең исемлек буенча уртача саныннан чыгып билгеләнә.

Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан Россия Федерациясенең башка субъектында урнашкан эш бирүче филиалларына һәм вәкиллекләренә инвалидларны эшкә алу өчен квота эш бирүченең мондый филиалларында һәм вәкиллекләрендә эшләүчеләрнең исемлек буенча уртача саныннан чыгып билгеләнә.

Квотаны планлаштырганда инвалидлар категориясенә кертелгән эш урыннары исәпкә алына.

Эш бирүче инвалидларны эшкә алу өчен квота исәпләп чыгарганда хезмәткәрләрнең исемлек буенча уртача санына хезмәт шартлары зарарлы һәм (яки) куркыныч хезмәт шартларына кертелгән хезмәт шартларын махсус бәяләү нәтиҗәләре буенча хезмәткәрләр кертелми.

Дәүләт хакимияте органнары, җирле үзидарә органнары, оешмалар хезмәткәрләренең исемлек буенча уртача санына федераль законнар һәм Россия Федерациясенең башка норматив хокукый актлары, Татарстан Республикасы законнары һәм башка норматив хокукый актлары, муниципаль норматив хокукый актлар нигезендә вазыйфага сайлау, вазыйфага билгеләү яки вазыйфада раслау юлы белән гамәлгә ашырыла торган вазыйфалар кертелми.

Инвалидларны эшкә алу өчен Квота эш бирүченең билгеләнгән квота нигезендә инвалидларны эшкә урнаштыру бурычын үтәү кысаларында инвалидлар белән хезмәт мөнәсәбәтләрен билгеләнгән тәртиптә рәсмиләштергән очракта эш бирүче тарафыннан башкарылган дип санала.

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 14.03.2002 ел, № 366 «теләсә кайсы эш урынына инвалид белән хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштергәндә инвалидларны эшкә алу өчен эш бирүче тарафыннан квотаны үтәү кагыйдәләрен раслау турында» гы карары нигезендә, инвалидларны эшкә алу өчен квота эш бирүче тарафыннан ел саен, 1 февральгә кадәр, алдагы елның IV кварталы өчен эшчеләрнең исемлек буенча уртача саныннан чыгып исәпләнә.

Инвалидларны эшкә алу өчен квота исәпләп чыгарганда вакланма санны округлау, әгәр исәпләнгән квота күләме бер берәмлектән ким булса, квота күләме тигез берәмлек буенча кабул ителә.

Эш бирүче инвалидларны эшкә алу өчен квота агымдагы ел дәвамында, аны яңадан исәпләү мөмкинлеген исәпкә алып, үтәргә тиеш.

Инвалид белән хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштергәндә инвалидларны эшкә алу өчен теләсә кайсы эш урынына кабул итү өчен эш бирүче тарафыннан башкарылган очракларда:

а) эш бирүчедә эш урынына инвалид белән хезмәт килешүе (шул исәптән ашыгыч рәвештә) булу;

б) инвалид белән оешма, индивидуаль эшкуар арасында, инвалидларның иҗтимагый берләшмәләрен һәм алар төзегән оешмаларны да кертеп, хезмәт шартнамәсе булу, шул исәптән устав (җыелма) капиталы башка оешма яки индивидуаль эшкуар белән инвалидларны эшкә урнаштыру турында килешү төзегән инвалидлар иҗтимагый берләшмәсе кертеменнән торган хуҗалык ширкәтләре һәм җәмгыятьләре.

Моннан тыш, «инвалидлар һәм социаль яклауга аеруча мохтаҗ гражданнар өчен эш урыннары квоталау һәм резервлау турында» 2006 елның 24 июлендәге 60-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы Законы нигезендә эш бирүче мәҗбүри таләпләрне үтәргә тиеш:

1) инвалидларны эшкә урнаштыру өчен квота, инвалидларны эшкә урнаштыру өчен иң туры килә торган һөнәрләр буенча, шулай ук социаль яклауга аеруча мохтаҗ гражданнарны эшкә урнаштыру өчен эш урыннарын резервларга;;

2) инвалидларны һәм социаль яклауга аеруча мохтаҗ гражданнарны эшкә урнаштыру өчен төзелә яисә бүлеп бирелә торган эш урыннары турында белешмәләр булган локаль норматив актлар кабул итәргә;

3) ай саен инвалидларны эшкә урнаштыру өчен билгеләнгән квота нигезендә инвалидларны эшкә урнаштыру өчен билгеләнгән эш урыннары (вазыйфалар), вакантлы эш урыннары (вазыйфалар) булуы, шул исәптән әлеге эш урыннары, инвалидларны эшкә алу өчен квота үтәлеше турында мәгълүматны да кертеп, инвалидларны эшкә урнаштыру өчен билгеләнгән квота нигезендә эш урыннары (вазыйфалар), вакантлы эш урыннары (вазыйфалар) турында мәгълүматны, Россия Федерациясе Хезмәт һәм социаль яклау министрлыгының 2022 елның 26 гыйнварындагы 5 номерлы боерыгына «Халыкны эш белән тәэмин итү максатларында оператив мониторинг уздыру турында» 24 нче номерлы Россия Федерациясе Хезмәт һәм социаль яклау министрлыгының 26.01.2002 ел, № 24 боерыгы), Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2021 елның 30 декабрендәге карары белән расланган «Россия Федерациясендә халыкны эш белән тәэмин итү турында» Россия Федерациясе Законының 25 статьясындагы 3 пунктында каралган мәгълүматларны һәм мәгълүматны Эш бирүчеләр тарафыннан тапшыру кагыйдәләрендә каралган тәртиптә. «Россия Федерациясендә халыкны эш белән тәэмин итү турында «Россия Федерациясе Законының 25 статьясындагы 3 пунктында каралган мәгълүматларны һәм мәгълүматны Эш бирүче тарафыннан тапшыру тәртибе хакында»2576 номерлы карары;

4) инвалидларга инвалидны индивидуаль тернәкләндерү яки реабилитацияләү программасы нигезендә хезмәт шартлары тудырырга.

Эш бирүчеләр, инвалидларны эшкә алу өчен билгеләнгән квотаны үтәү максатыннан чыгып, халыкны эш белән тәэмин итү хезмәтенең дәүләт учреждениеләренә мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

Эш бирүчеләрнең законнарда билгеләнгән мәҗбүри таләпләрне үтәмәве 2 нче кушымта нигезендә административ җаваплылыкка китерә.