Татарстан һәм Оренбург өлкәсе арасындагы чик Бердәм дәүләт реестрына кертелде

2022 елның 11 августы, пәнҗешәмбе

Чикнең гомуми озынлыгы 195 километр тәшкил итте.

Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына Татарстан Республикасы һәм Оренбург өлкәсе арасында чик үтү турында мәгълүматлар уңышлы кертелгән. Нигездә, чик урман массивлары, су чыганаклары территориясе һәм өлешчә авыл хуҗалыгы җирләре буенча уза.

Татарстан Республикасы Оренбург өлкәсе белән чиктәш. Чик Татарстан Республикасының Бөгелмә һәм Баулы муниципаль районнары чикләре буйлап уза,ә Оренбург өлкәсе ягыннан Төньяк муниципаль район һәм Әбдулла шәһәр округы чикләре чикләре чиктәш.

Оренбург өлкәсе белән Чикне Билгеләү Процессы архив мәгълүматлары, ЕГРНнан мәгълүматлар, 1990 еллар картографик материаллары һәм 2008-2019 еллар ортофотопланнары нигезендә барды. Шулай ук ике төбәкнең җирле халкы мәнфәгатьләре дә игътибарга алынды. Татарстан территориясе мәгълүматларны ачыклау нәтиҗәсендә бераз артты.

Татарстан Республикасы пространство мәгълүматлары фонды директоры Айрат Усманов:

"2019 ел ахырында Татарстан Республикасының пространство мәгълүматлары фонды Оренбург өлкәсе белән чикнең урнашу урынын билгеләү өчен башлангыч картографик һәм кадастр материалларын җыю һәм анализлау эшен башлады. Башта анда 55 бәхәсле участок ачыкланды. Аерым алганда, чиктә карта буенча чикләр таралу нәтиҗәсендә барлыкка килгән Татарстан Республикасының исәпкә алынмаган эре территорияләре (гомуми мәйданы 139 гектар) табылды. Әлеге территорияләрнең Оренбург ягы тарафыннан файдаланылмавын һәм анда теркәлгән кадастр участоклары булмавын исәпкә алып, ортофотоплан материалларын игътибарга алып, эшче төркем тарафыннан исәпкә алынмаган участокларны Татарстан Республикасы территориясенә кертү турында Карар кабул ителде. Калган бәхәсле мизгелләр чик буе территорияләрендә участоклар салу һәм исәпкә алынмаган мәйданнар барлыкка килү белән бәйле иде».

Барлык кирәкле эшләр төгәлләнгәннән соң Татарстан Республикасы һәм Оренбург өлкәсе башлыклары тарафыннан Дәүләт Советы депутатлары тарафыннан расланган чикне билгеләү турында килешү әзерләнде. Алга таба муниципаль районнар белән берлектә хаталарны төзәтү буенча кадастр эшләре үткәрелде, җир төзелеше эше оештырылды, аның кысаларында шулай ук 2 карта-план әзерләнде: Татарстан Республикасы һәм Оренбург өлкәсе. 2022 елның июлендә Росреестрның үзәк аппаратында җир төзелеше эшенә экспертиза уңышлы узганнан соң, кадастр палатасына күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына кертү өчен xml-файл рәвешендәге чикләрне тасвирлау җибәрелә. Шуны билгеләп үтәргә кирәк, беренчел Материалларны җыюдан башлап чикләрне тасвирлау юнәлешенә кадәр барлык этаплар да ТР пространство мәгълүматлары фонды белгечләре көче белән башкарылган. Шулай ук Фонд тарафыннан чикләрне узу буенча барлык проектлар, килешүләргә кушымталар һәм җир төзелеше эшләренең зур өлеше әзерләнгән.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров аңлатканча, шулай ук Башкортстан Республикасы һәм Чуваш Республикасы белән чикләрнең урнашу урынын билгеләү турында тиешле килешүләргә кул куелды. Агымдагы елда әлеге чикләрне узу турында белешмәләр күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына кертеләчәк. Хәзерге вакытта Марий Эл Республикасы һәм Самара өлкәсе белән килешүләр төгәлләү этабында.

"Күрше төбәкләр белән чикләрне билгеләү буенча эш шул исәптән күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрын төгәл мәгълүматлар белән тулыландыру кысаларында да алып барыла, бу, үз чиратында, төбәктә «пространство мәгълүматларының милли системасы»дәүләт программасын тормышка ашыру этапларының берсе булып тора. Әлеге программа ярдәмендә бердәм цифрлы платформа булдырылачак, ул күчемсез милек объектлары, күчемсез мөлкәткә хокукларны һәм дәүләт кадастр бәяләмәсен үз эченә алачак. Моннан тыш, Россия Федерациясе субъектлары чикләре турында күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында мәгълүмат булу Җир ресурслары белән нәтиҗәле идарә итүне һәм күчемсез милек объектларының кадастр исәбен алып барганда закон таләпләрен үтәүне тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк", - дип ассызыклады Азат Җаббаров.

Игътибарга

Татарстан Республикасы Россия Федерациясенең 8 субъекты белән чиктәш: көнбатышта – Чуваш Республикасы, төньяк-көнбатышта – Марий-Эл Республикасы, төньяк – көнбатышта-Киров өлкәсе, төньяк – көнчыгышта – Удмурт Республикасы, көнчыгышта-Башкортостан Республикасы, көньяк – көнчыгышта – Оренбург өлкәсе, көньякта-Самара һәм Ульяновск өлкәләре белән. Чикнең гомуми озынлыгы 3,4 мең километрдан артык.