Бизнеска ярдәм итү чараларын гамәлгә ашыру кысаларында " Импортны алыштыру үзәге» ресурсының мөмкинлекләре турында

2022 елның 4 апреле, дүшәмбе

Хәзерге вакытта без катлаулы яңа шартларда яшибез, төрле продукция җитештерүчеләр предприятиеләре кооперациясе шактый дәрәҗәдә бозылган.

Дәүләтнеке булмаган санкцияләр салу нәтиҗәләрен берникадәр арттыру һәм импортны алыштыруны оештыру буенча бурычларны тормышка ашыру максатыннан, Икътисад министрлыгы һәм Татарстан Республикасы Дәүләт заказы агентлыгы тарафыннан республика Маркетинг үзәгенең функционалы камилләштерелде. Яңа төзелгән башкарма инструмент - Татарстан Республикасы РМЦДА кризиска каршы һәм антисанкциягә каршы ресурслар җыелмасы «импортны алыштыру Үзәге»дигән исем алды.

Татарстан Республикасы РМҮНЕҢ яңа механизмы илдә җитештерелә торган импортны алыштыручы продукция турында мәгълүмат җыюны гамәлгә ашырырга, алмаштыручы продукцияне эзләүдә санкция чикләүләре белән бәйле кыенлыклар кичергән заказчыларга ярдәм күрсәтергә мөмкинлек бирә.

Шул ук вакытта ресурста җитештерүче заводлар, кече һәм урта бизнес өчен кирәкле продукция җитештерүне үзләштерү буенча тәкъдимнәр бар. Ресурс ТР РМЦ сайтында ирекле файдалана ала. http://rmcrt.ru/ Фәрит Мөхәммәтшин:» Телебез яшәсә, без дә яшәрбез!":

1. »Элек сатып алына торган чит ил продукциясе реестры". Реестр Татарстан Республикасы җитештерүчеләре һәм сатучылары тарафыннан импортны алыштыручы продукция җитештерү буенча мәгълүматны караганда кулланылырга мөмкин.

2. «Алыштыру буенча тәкъдимнәр". Ресурста кирәкле продукция белән тәэмин итү буенча җитештерүчеләр һәм сатучыларның тәкъдимнәрен җыю һәм «импортны алыштыру тәкъдимнәренең киңәйтелгән каталогы»бүлегендә мәгълүматны системалаштыру күздә тотыла. Системалаштыру түбәндәге адрес буенча башкарыла: җитештерүченең исеме, ил төбәге; ОКПД-2; КТРУ; КСР һ.б.

3. Кулланучыларга уңайлы булсын өчен, Россия Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы тәкъдим иткән «дәүләт мәгълүмат системасы» (ГИСП) гомумфедераль ресурсында бастырылган тәкъдимнәргә күчү каралган. https://gisp.gov.ru/goods/#/

4. Сатып алучылар-заказчылар хәзер үк ТР РМЦНЕҢ сатып алу модулендә импортны алыштыручы продукция сатып алу турында хәбәрләрне «Биржа мәйданчыгы «агрегаторы урнаштыра алалар. Татарстан Республикасы РМЦ агентлыгы-операторы хезмәткәрләре алыштыручы продукция белән тәэмин итү буенча тәкъдимнәр сайлап алуга йөз тоталар.

5. «Киңәйтелгән тәкъдимнәр каталогы» нда һәм сатучылардан тәкъдимнәр булмаган очракта, мондый продукция турында мәгълүмат ТР РМЦНЫҢ «Инвестицион нишалар» ресурсында урнаштырылачак.