Бүләк карталарына һәм сертификатларга акчаны кире кайтару турында

2022 елның 8 феврале, сишәмбе

Кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек федераль хезмәтенә еш кына гражданнар бүләк картасыннан яки бүләк сертификатыннан файдалана алмаса, нишләргә, дигән сорау белән мөрәҗәгать итә: кибеттә тиешле товар табылмаса, карта яки сертификатның гамәлдә булу вакыты бүләк картасын яки сертификатны тигез күләмдә акчага алыштырып бетерү белән тәмамланды.

Бүләк картасын яки сертификатны теләсә кайсы кибеттән диярлек сатып алырга була. Шул ук вакытта бүләк картасы Номиналы кулланучы тарафыннан билгеләнә. Бүләк картасының товар түгел, ә түләүченең үзенә дә, аннан соң бүләк картасына мөмкин булган сумма чикләрендә башка зат тарафыннан сатып алынырга мөмкин булган товар өчен акча кертүне раславы гына мөһим.

Бүләк карталарының асылы һәм билгеләнеше бер затка бүләк картасын чыгарган кибет ассортиментыннан, бүләк картасына күчерелгән суммага товарны сайлап алу мөмкинлеге бирүдән гыйбарәт.

Бүләк картасын сатып алучы акчаны кибет кассасына кертә, ә алмашка бүләк картасын ала, ул килешү төзи. Мондый килешү нигезендә бүләк картасын күрсәтүченең сайлап алынган товарны бүләк картасына күчерелгән суммага тапшыру таләбе хокукы туа.

Бүләк картасын сатып алган вакытта төзелгән килешү үзенең хокукый табигате буенча катнаш шартнамә булып тора, ягъни төрле шартнамәләр элементларын үз эченә ала һәм товарны сату-алу килешүендә чиста түгел, һәм алдан килешү булып тормый, чөнки бүләк картасын сатып алган вакытта (нинди товар) шартнамә предметы әле билгеләнмәгән.

Шуның белән бәйле рәвештә, бүләк картасына кертелгән акчаларны кире кайтару турында кулланучыларның товарны тапшыру турында сатучыга мөрәҗәгать итү һәм товарны үз хокукый табигате буенча тапшырудан баш тарту кебек хәлләр булмаганда, йөкләмәләрне үтәүдән берьяклы баш тарту таләбе булып тора. Ваклап сату-сату өлкәсе өчен мондый баш тарту гамәлдәге законнарда каралмаган. Димәк, йөкләмәләрне үтәүдән берьяклы баш тарту рөхсәт ителми.

Россия Федерациясе Югары судының 2015 елның 13 октябрендәге 57-КГ15-7 номерлы Билгеләмәсендә формалаштырылган хокукый позиция, шулай ук Роспотребнадзор позициясе нигезендә бүләк сертификатын алу буенча мөнәсәбәтләрне, алдан түләү шарты белән, сату-алу шартнамәсе буларак квалификацияләргә кирәк. Шуңа күрә түләнгән акчалар сатучының товарны тапшыру бурычы үтәлмәгән очракта гына кире кайтарылырга тиеш. Әлеге мәсьәлә буенча шундый ук практика 11.03.20021 елдагы А56-101207/202020 номерлы унөченче Арбитраж апелляция суды карарында бар.