22 октябрьдә Татарстан Республикасының ике районында кош гриппы диагнозы расланды

2020 елның 28 октябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе хәбәр иткәнчә, 22 октябрьдә Татарстан Республикасының ике районында кош гриппы диагнозы расланган: Мөслим районы Шакирянова Лиза Муфаздал кызы һәм Чүпрәле районы Төхвәтуллин Фәнис Мәсхүт улы

Мөслим районы Шакирянова Лиза Муфаздал кызы КФХсы казларны җәй дәвамында Марий Эл Республикасы, Куженер районы, Токтайбеләк авылыннан шәхси эшмәкәр Лотфуллин Равил Зиннур улыннан, шулай ук сатып алучылардан сатып алдылар.

22 октябрьдә Татар төбәкара ветеринария лабораториясендә кош гриппы диагнозы куелды.

Шулай ук диагноз Чүпрәле районының Төхвәтуллин Фәнис Мәсхүт улы крестьян-фермер хуҗалыгында да расланган. 21.10.2020 г. Төхвәтуллин Ф.М. каз үләксәләрен «Татарстан төбәкара ветеринария лабораториясе» ФДБУНӘ, кошлар гриппына вирусологик тикшерү өчен, экспертизага алып барды.

Эпизоотик тикшерү барышында Мөслим районында кошның шулай ук кыргый су кошлары яшәгән табигый сулыкка керү мөмкинлеге булуы ачыкланды. Кыргый су йөзүче һәм синантроп кошлар югары тогенлы кош гриппына чагыштырмача тотрыклы һәм инфекциянең төп тарафыннан таратыла.

Кош гриппы килеп чыгуның төп сәбәбе булып кыргый кош санала. Алар кош гриппын төп таратучылар булып торалар.

Хәзерге вакытта эпизоотик учакларда инфекцияне бетерү буенча бөтен чаралар комплексы үткәрелә.

Барлык оештыру-хуҗалык һәм ветеринария-санитария чаралары Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының «кошлар гриппы белән көрәшү кагыйдәләрен раслау турында»2006 елның 27 мартындагы 90 номерлы боерыгы нигезендә үткәрелә.

Шәхси ярдәмче хуҗалыклар хуҗалары, кошчылык предприятиеләре җитәкчеләре бүген аеруча уяу булырга тиеш.

Кош гриппы вируслары үз патогалылыгын тиз үзгәртә ала. Низкопатогенный штамм ала мутировать бу высокогогогенный.

Вирус нейтраль дымлы мохиттә, шул исәптән суны да, туңдырылган хәлдә дә, бик югары сыйфатлы, әмма дезинфекцияләүче агентларның гамәлләренә югары тәэсир итә.

Вирусның чыганагы булып зарарланган кошлар тора, вирус, нигездә, билгеләре белән аерылып тора. Үзе пычраткан азык, үсемлекләр, инвентарь, подстилка һәм предметлар авыруны кузгатучының төп факторы булып тора.

Вирусны биналарда, кош фабрикаларында, ишегалларында, тере кош базарларында һәм башка объектларда зарарсызланган кошчылык продуктлары (ит, йомырка, пух һәм каләм), азык, су, помет, инвентарь, шулай ук транспорт чаралары һәм хезмәт күрсәтүче персонал ярдәмендә тарату мөмкин.

Авыруны азык яки су аша тапшыруның төп юллары, шулай ук йогышлы кош белән турыдан-туры элемтәдә тора.

Кош гриппының клиник билгеләре-йорт һәм кыргый суда йөзүче кошларның барлык төрләрендә дә клиник билгеләр булып түбәндәгеләр тора: хәрәкәтләрне дискоординацияләү, башны ташлау, селкенү белән баш әйләндерү, муен кәкрәйтү, тышкы ярсыткычларга реакция булмау, азык һәм судан баш тарту, янган халәт, синусит, борын тишекләреннән чыгу, конъюнктивит, мөгез һәм сукырлык, диарея.

Тәмәке тартучыларның тән температурасы югары, угнетенное торышы, йомырка продуктлылыгының кискен кимүе, операциянең күтәрелүе, терлек азыгыннан баш тарту, тире катламнарының цианозы, бигрәк тә күзләр һәм корсак өлкәсендә, бигрәк тә күз һәм корсак, тырнак һәм сережекаларның шешәсе һәм бөртеге, кул астындагы киңлекнең шешәсе, аяк-кулларга кан саву; диарея, сары-яшел төстәге фекалияләр.

Шулай ук авыруның атипик яки стерт рәвешләренең барлыкка килүе һәм вирусның симптомсыз йөрүе нинди дә булса клиник билгеләр күрелмичә мөмкин.

Авыруның инкубация чоры гадәттә тәүлектән өч атнага кадәр дәвам итә.

Кош-кортның авыруы яки үлүе турында шунда ук район яки шәһәрнең ветеринария хезмәтенә хәбәр итәргә кирәк. Диагнозны мөстәкыйль куеп булмый. Мондый әйберләрне яшерергә ярамый. Учакны вакытында коендыру инфекциянең алга таба таралуын булдырмый калырга ярдәм итәчәк.

Кошчылык хуҗалыклары җитәкчеләренә инфекция кертмәү өчен тулысынча тәэмин итәргә кирәк:

- предприятиенең ябык эш режимы.

- дезинфекция киртәләренең, санпропускникларның, дезинфекция техникасының даими эшләвен тәэмин итү;

- автотранспортны тулысынча дезинфекцияләү;

- булдырырга запас дезинфекция чаралары;

- кошчылык хуҗалыклары хезмәткәрләренә шәхси хуҗалыкларда кош-корт үстерүне һәм асрауны тыярга;

- хезмәткәрләрне махсус кием һәм аяк киеме белән тәэмин итү;

- аны үзәкләштерелгән юу белән тәэмин итү;

- кошчылык хуҗалыклары һәм предприятиеләр хезмәткәрләренең гриппы буенча имин булмаган территорияләргә чыгуына юл куймаска;

- кошчылык хуҗалыклары территориясендә кыргый кошларның очып китүенә юл куймау буенча чаралар күрергә;

- предприятиеләр янында кыргый күчмә су кошлары санын тәртипкә салу;

- авыруга шикләнгән очракта ветеринария идарәсенә кичекмәстән мәгълүмат бирүне тәэмин итәргә;

- тере кош, инкубация йомыркаларын, терлек азыгын, технологик җиһазларны хокуксыз рәвештә кертмәүне тәэмин итәргә;

- шулай ук грипп буенча имин булмаган кош-кортлардан азык кертүгә юл куймаска кирәк. Алар кош гриппы вирусы белән йогышланырга мөмкин.

Шәхси хуҗалык хуҗалыклары хуҗаларына йорт кошларын тиешенчә тотмыйча гына тәэмин итәргә кирәк.