Дәүләт фонды мәгълүматлары нәрсә өчен кирәк

2020 елның 22 октябре, пәнҗешәмбе

Спикер: Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе эксперты Алсу Мөнәвир кызы Сабирҗанова
Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә көн саен бәхәсле җир мәсьәләләрен хәл итү өчен дәүләт фондыннан документлар бирү турында гаризалар белән гражданнар мөрәҗәгать итә. Казанда гына да мондый 40-50 мөрәҗәгать теркәлә.
Нәрсә ул дәүләт мәгълүмат фонды?
Бу-җир төзелеше үткәрү турындагы документларны җыю, эшкәртү, исәпкә алу, саклау һәм тарату нигезендә формалаша торган мәгълүматлар фонды.
Җирне төзекләндерүне гамәлгә ашыручы затлар җир төзелеше документлары нөсхәсен җир төзелеше үткәрү нәтиҗәсендә алынган белешмәләр дәүләт фондына түләүсез тапшырырга тиеш.
Дәүләт мәгълүмат фондында нинди җир төзелеше документлары сакланырга тиеш
Бу шундый документлар:
* геодезия һәм картографик эшләр, туфрак, геоботаник һәм башка тикшеренүләр һәм эзләнүләр материаллары, җирләрнең сыйфатын бәяләү материаллары, җирләрне инвентаризацияләү материаллары, җирләрнең торышы һәм кулланылышы буенча тематик карта һәм атласлар,
* җир төзелеше объектларын ызанлау материаллары, карта (планнар), хуҗалык эчендәге һәм территориаль җир төзелеше проектлары һәм башкалар ....

- Гражданнар нинди документлар ешрак сорый?
Еш кына җир кишәрлекләренә беренчел документлар - җир реформасын үткәрү чорында ук әзерләнгән җирләрне инвентаризацияләү материаллары (15 һәм аннан да күбрәк еллар элек) һәм 2009 елга кадәр әзерләнгән җир участокларын ызанлау буенча материаллар (җир кишәрлекләре чикләрен билгеләү өчен законнар үзгәрү сәбәпле, 2009 елдан башлап җир кишәрлекләре чикләрен ызанлау планнары әзерләнә) соратып алына.
Кагыйдә буларак, инвентаризация материаллары артыннан җир кишәрлекләренә ия булучылар һәм кадастр инженерлары җир кишәрлекләрен ызанлау үткәргәндә, шулай ук шул ук күршеләр арасында конфликтлы хәлләр килеп чыкканда мөрәҗәгать итә. Алар булмаганда, идарә, әгәр алар һәркем өчен ачык характердагы һәм дәүләт җир төзелеше белешмәләре фондында булса, җирле фотопланнан күчермә һәм башка документлар бирә ала.
-Гфд материаллары артыннан кем мөрәҗәгать итә ала соң?
Дәүләт мәгълүмат фонды материаллары артыннан физик затлар да, юридик затлар да мөрәҗәгать итә ала. Шулай ук җир төзелеше документларының күчермәләрен бирү турындагы запрослар дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнарыннан, шулай ук судлардан һәм хокук саклау органнарыннан да килә.
Шул ук вакытта җир төзелеше турындагы мәгълүматлар фонды материаллары барлык кызыксынучы затларга бушлай бирелә.
- Әлеге хезмәт кайсы вакытта күрсәтелә?
Шәхси мөрәҗәгатьтә дәүләт фондын алып бару буенча дәүләт хезмәте күрсәтү регламенты нигезендә соратып алына торган документлар яисә аларны бирүдән мотивлаштырып баш тарту кызыксынган затларга гариза кабул ителгән көннән 3 эш көненнән дә артмаган срокта тапшыру өчен әзерләнә.
Почта аша мөрәҗәгать иткән очракта - гариза алынганнан соң 15 көн эчендә.
Бу хезмәт җир участогы урнашкан урын буенча, ягъни Идарәнең тиешле территориаль бүлегендә күрсәтелә. Казанда әлеге хезмәтне Авангардная ур., 74, подъезд 7 адресы буенча алырга мөмкин.
Ләкин бүгенге көндә республикада коронавирус йогышы таралуны булдырмау максатыннан Махсус санитар-эпидемиологик режим кертелүгә бәйле рәвештә, Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә хезмәт күрсәтү буенча гаризалар почта аша яисә корреспонденция өчен махсус бокс аша кабул ителә, ул түбәндәге адрес буенча: Казан ш., Авангард ур., 74, подъезд 7 һәм тиешле территориаль бүлектә башкарыла.
Әзерләнгән документ кызыксынган затка почта аша заказлы хат белән мөрәҗәгатьнамә белән җибәрелә.

-Дәүләт мәгълүмат фонды белешмәләрен алу өчен нинди документлар тапшырырга кирәк?
Соратып алына торган документларны алу өчен бирергә кирәк:
- гариза кызыксынган зат, ул булырга тиеш, һичшиксез, билгеләнгән формалары ;
- шәхесне раслаучы документ;
- кызыксынган зат вәкиленең вәкаләтләрен раслаучы документ.
Җир төзелеше турындагы мәгълүматларны дәүләт фонды документларын файдалануга бирү турында өстәмә мәгълүмат белән Идарә сайтында танышырга мөмкин www.rosreestr.tatarstan.ru (эшчәнлек > кадастр исәбе > җир төзелеше һәм дәүләт мониторингы > "җир төзелеше үткәрү нәтиҗәсендә алынган мәгълүматларның дәүләт фондыннан алынуы"өстәмә битендә).
Сораулар туганда 255-24-55 телефоны буенча мөрәҗәгать итәргә мөмкин.