Татарстан Росреестры җир кишәрлекләрен законсыз арттыру омтылышына чик куйды

2020 елның 12 октябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенең Дәүләт җир күзәтчелеге, геодезия һәм картография бүлеге кадастр инженеры эшендә тупас бозу очракларын ачыклады.

Татарстан Росреестры тарафыннан даими нигездә кадастр инженерлары тарафыннан әзерләнгән ызанлау һәм техник планнарга мониторинг үткәрелә, алар нигезендә " җир кишәрлекләре һәм күчемсез милек объектлары чикләрен аныклау (үзгәртү) турында мәгълүматлар бердәм дәүләт күчемсез милек реестрына кертелә. Дәүләт җир күзәтчелеге бүлеге башлыгы Аркадий Белкин аңлатканча, әлеге бозулар ызан планнарын анализлау нәтиҗәләре буенча ачыкланган.

"Бу хокук бозуларның асылы шунда ки, намуссыз кадастр инженеры тарафыннан җирдә беркетелгән җир кишәрлекләренең факттагы чикләре координаталары (15 һәм аннан да күбрәк) турында ялган белешмәләр межалау планына (15 һәм аннан да күбрәк) яисә җирдән файдаланучылар белән чикләрне килештерү зарурлыгыннан качу өчен алдан ук кертелгән. Мондый гамәлләр нәтиҗәсендә реестрдагы хаталарны төзәтү хисабына җир кишәрлекләренең чикләре һәм мәйданы үзгәрде. Ягъни, кадастр инженерының гамәлләре нәтиҗәсендә республика казнасы зыян китерергә мөмкин иде, чөнки участокларның мәйданын арттыру, гамәлдәге законнарны әйләнеп үтеп, дәүләт җире хисабына башкарыла.».

Ачыкланган фактлар буенча, Росреестр идарәсе материаллары нигезендә, кадастр инженеры суд тарафыннан гаепле дип табылды һәм 120 мең сумлык штраф рәвешендә административ җаваплылыкка тартылды.

ММЧ өчен контактлар

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте