Татарстан Росреестры "авыл ипотекасы" программасы буенча 671 килешү теркәгән

2020 елның 6 октябре, сишәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе «Авыл ипотекасы» дәүләт программасын гамәлгә ашыра башлаганнан бирле 671 килешү теркәгән.

Татарстанда әлеге программаны гамәлгә ашыру буенча лидер булып авыл ипотекасы буенча 99 килешү теркәлгән Биектау районы һәм Арча районы тора. Кама Тамагы һәм Тәтеш районнарында-50, Лаеш районында 45әр килешү теркәлгән.

Моннан тыш, ведомствоның барлык территориаль бүлекләренә һәр ипотека килешүен теркәү вакытын озайту һәм кыскарту бурычы куелды – бу халык уңайлыгы өчен эшләнгән. "Авыл ипотекасы" программасы буенча һәр ипотека килешүен теркәүнең уртача вакыты 7 урынына 5 эш көне тәшкил итә.

Россельхозбанк мәгълүматларына караганда, 2020 елның октябрь башына Татарстанда бирелгән ипотекалар саны 2 млрд.240 млн. сумнан артык тәшкил иткән. Тулаем алганда, әлеге программа ярдәмендә Россиядә 45 меңнән артык гаиләне уңайлы торак белән тәэмин итү планлаштырыла, кредит бирү күләме 120 млрд.сумга кадәр булырга мөмкин, ә торак мәйданы 4 млн. кв. метрга җитәчәк.

Исегезгә төшерәбез, «авыл ипотекасы» дәүләт программасы буенча кредит рекордлы түбән ставка буенча бирелә – еллык 0,1 дән 3 процентка кадәр, 25 елга бер тапкыр. Кредитның максималь суммасы-3 млн. сум. Авыл җирлегендә йорт, фатир, җир участогы сатып алырга яки төзергә мөмкин. РФнең теләсә кайсы гражданы, 21 яшьтән алып 65 яшькә кадәр авыл җирендә эшләү яки яшәүләренә карамастан, ипотеканы рәсмиләштерә ала.

ММЧ өчен контактлар

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте