Татарстан Росреестры: күчемсез милек объектларының кадастр бәясе нәтиҗәләрен ничек бәхәсле дип игълан итәргә

2020 елның 2 октябре, җомга

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе күчемсез милек объектларының кадастр бәясен дәгъвалау комиссиясе эше буенча кайнар линия үткәрде. Гражданнар өчен консультацияне күчемсез милекне кадастр бәяләве бүлеге башлыгы Алсу Әбделманова үткәрде. Сезнең игътибарыгызга бирелгән темага иң актуаль сораулар һәм җаваплар тәкъдим итәбез.

- Кадастр бәяләве нәтиҗәләрен ничек бәяләргә була?

Дәүләт кадастр бәяләве нәтиҗәләрен суд тәртибендә, шулай ук кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре турында бәхәсләрне карау буенча махсус комиссиядә, ягъни судка кадәр тәртиптә бәхәсле дип игълан итәргә мөмкин. Мондый Комиссия 2012 елдан бирле Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе каршында эшли.

Юридик затлар тарафыннан кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләрен дәгъвалау өчен комиссиягә беренчел мөрәҗәгать итү мәҗбүри булып тора. Шул ук вакытта физик затлар тарафыннан кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләрен дәгъвалаганда, комиссиягә алдан мөрәҗәгать итү мәҗбүри түгел.

- Кадастр бәясен яңадан карау комиссиясенә мөрәҗәгать итү өчен нинди документлар әзерләргә кирәк?

- Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе каршындагы кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре турындагы бәхәсләрне карау комиссиясенә кадастр бәясен яңадан карау турындагы гаризага мөрәҗәгать итү өчен түбәндәге документлар беркетелергә тиеш::

- күчемсез милек объектының кадастр бәясе турындагы бердәм дәүләт реестрыннан өземтә, анда кадастр бәясен билгеләүнең дәгъва белдерелә торган нәтиҗәләре турында белешмәләр бар.;

- күчемсез милек объектына хокук билгели торган яки хокук раслый торган документның күчермәсен, кадастр бәясен яңадан карау турында гариза күчемсез милек объектына хокукка ия булган зат тарафыннан тапшырыла торган очракта;

- кадастр бәясен билгеләгәндә кулланылган күчемсез милек объекты турында белешмәләрнең дөрес булмавын раслаучы документлар, әгәр дә кадастр бәясен яңадан карау турында гариза күрсәтелгән белешмәләрнең дөрес булмавына нигезләнсә, ;

- күчемсез милек объектының кәгазьдә төзелгән базар бәясен бәяләү турындагы хисап, шулай ук электрон документ формасында көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән имзаланган, кадастр бәясен яңадан карау турындагы гариза күчемсез милек объектына карата аның базар бәясен билгеләү нигезендә бирелгән очракта.

- Җир кишәрлегенең кадастр бәясен ничек белергә була?

- Күчемсез милек объектының кадастр бәясе турындагы мәгълүматны Росреестр порталында "ЕГРН ФГИСЫНА керү юлы белән Запрос" сервисы ярдәмендә белергә мөмкин. Моннан тыш, онлайн режимында " Ачык Кадастр картасы «һәм» онлайн режимында күчемсез милек объектлары буенча Белешмә мәгълүмат «сервислары ярдәмендә күчемсез милек объектының гомуми характеристикаларын, шул исәптән кадастр бәясен белергә мөмкин. Әмма бу мәгълүмат белешмә булып тора һәм юридик яктан әһәмиятле документ рәвешендә кулланыла алмый. Дәүләт кадастр бәясе нәтиҗәләре шулай ук Идарә сайтында урнаштырылган www.rosreestr.tatarstan.ru "кадастр исәбе" бүлегендә («күчемсез милек объектларының кадастр бәясе» өстәмә битендә - «күчемсез милек объектларының дәүләт кадастр бәясе нәтиҗәләре»).

Күчемсез милек объектының кадастр бәясе турындагы мәгълүмат күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрыннан өземтәдә чагыла, кадастр бәясе турындагы мәгълүматларны алу өчен теләсә нинди затлардан бушлай бирелә, Татарстан Республикасында дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күп функцияле үзәгенең теләсә кайсы филиалына, шулай ук моны мөстәкыйль рәвештә - Росреестр порталында да эшләргә була.

- Кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре турындагы бәхәсләрне карау комиссиясе өчен күчемсез милек объектына теркәлгән хокуклар турында ЕГРН дан өземтә бирергә мөмкин?

- Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрыннан өземтә Россия Икътисадый үсеш министрлыгының 25.12.2015 ел, №975 боерыгы белән каралган «күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрыннан өземтә формаларын, аларда булган белешмәләрнең составын һәм аларны тутыру тәртибен, шулай ук күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестры белешмәләрен үз эченә алган һәм электрон рәвештә бирелә торган документларның форматына карата таләпләрне раслау турында», ягъни электрон яки кәгазьдә бирелә.

- Ни өчен күчемсез милеккә салым елдан-ел арта?

- Эш шунда ки, элек салым инвентарьлаштыру бәясеннән, ә 2015 елдан кадастр бәясеннән исәпләнә иде. Кадастр бәясе базар бәясенә максималь якын, - дип аңлата салым базасы һәм, нәтиҗә буларак, салым суммасының артуы. Шул ук вакытта күчеш берьюлы түгел. Күчеш чоры, ул эзлекле рәвештә салым суммасын арттыруны күздә тоткан, дүрт салым чорына исәпләнгән. Формулага исәпләгәндә вакытлыча кимү коэффициенты кертелде(- 0,2; 0,4; 0,6; 0,8). Ул исчезнет, башлап бишенче салым чоры. Шулай итеп, 2020 елда, 2019 ел өчен салым түләгәндә, күчемсез милеккә салым тулы күләмдә киләчәк.

ММЧ өчен контактлар

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте