Өлкән яшьтәге гражданнарга кулланучылар хокукларын яклау алымнары турында сөйләделәр

2020 елның 9 сентябре, чәршәмбе

2020 елның 8 сентябрендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы хезмәткәре тарафыннан эшләнгән план нигезендә Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының Саба муниципаль районындагы «Балкыш «халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге» дәүләт автоном социаль хезмәт күрсәтү учреждениесендә әлеге үзәктә ял итүчеләр һәм дәваланучылар өчен чара оештырылды һәм үткәрелде. Чараның максаты-кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә хокукый мәгълүматны җиткерү иде.

Өлкән яшьтәге ял итүчеләр белгеч Зөһрә Гыйльметдинова белән бергә сату кагыйдәләрен, «кулланучылар хокукларын яклау»РФ Законының хокукый нигезләмәләренә һәм үзенчәлекләренә төшенделәр. Традицион очрашу барышында ул товарларны сатканда сатучыларның нинди кагыйдәләрдә тотарга тиешлеген аңлатты, кулланучылар хокукларын бозган очракта, өлкәннәргә кая мөрәҗәгать итәргә кирәклеген аңлатты. Шулай ук ул сатып алучыларның шикаятьләре һәм мөрәҗәгатьләре ничек каралуын, сатучы белән сатып алучы арасында килеп чыккан конфликтлы ситуацияләрнең ничек хәл ителүен конкрет мисалларда күрсәтте.

Ял итүчеләргә Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә төрле тематикага багышланган буклетлар һәм «Вестник потребителя Татарстана»газетасы өләшенде. Чарада катнашучылар территориаль орган хезмәткәренә очрашу оештырган һәм кызыклы, кирәкле мәгълүмат биргән өчен рәхмәт белдерделәр.

Кулланучының үз хокуклары һәм аларны яклау гамәлләре турында ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләреннән 8(84366) 3-28-93 телефон номеры буенча белергә мөмкин.