Ни өчен күчемсез милекне рәсмиләштергәндә бирелгән документларны карамыйча кире кайтарырга мөмкиннәр

2020 елның 31 гыйнвары, җомга

2019 елда Татарстан Росреестры мөрәҗәгать итүчеләргә, хокукларны теркәү һәм кадастр исәбенә алу өчен бирелгән 54 меңнән артык документлар пакетын карап тикшермичә генә кире кайтарган. 2018 елда бу сан 43 меңгә якын иде. Үсеш тенденциясе күзгә күренеп тора.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары вазыйфаларын башкаручы Людмила Кулагина билгеләп үткәнчә, күп кенә гражданнар күчемсез милекне рәсмиләштерү белән бәйле документларны әзерләүгә игътибарлырак карасалар, әлеге ситуацияне булдырмас иде. Чөнки асылда, Документлар каралмыйча гына кире кайтарылырга мөмкин булган сәбәпләр күп түгел.  Тулаем алганда, «күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында» Федераль закон белән документларны караусыз кире кайтару өчен түбәндәге нигезләр каралган.

- Әгәр электрон рәвештә бирелгән гаризаларның һәм документларның форматы норматив-хокукый җайга салу органы тарафыннан билгеләнгән форматка туры килмәсә.

- Әгәр физик затныкы булган күчемсез милек объектына күчүне дәүләт теркәвенә алу, милек хокукын туктату турындагы гариза һәм аңа кушып бирелә торган документлар электрон документлар һәм (яки) электрон документларның көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән имзаланган рәвешләрендә тапшырылса һәм бу очракта әлеге Федераль законның 36.2 статьясында билгеләнгән таләпләр үтәлмәгән.

Искәрмә. Узган елның августыннан күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән имзаланган документлар нигезендә теркәү мөмкинлеге турындагы язма булмау да документларны карап тикшермичә генә кире кайтаруга нигез булып тора.

- Әгәр кәгазьдә тәкъдим ителгән гариза һәм документларның кул астындагылары, язылган сүзләре һәм аларда әйтелгән башка төзәтмәләре, шул исәптән карандаш белән башкарылган Документлар, аларның эчтәлеген бертөсле аңлатырга мөмкинлек бирми торган җитди зыяннары бар икән.

- Әгәр тиешле гариза бирелгән көннән алып биш көн узгач хокукларны дәүләт теркәвенә алу өчен дәүләт пошлинасын түләү турында мәгълүмат булмаса, дәүләт пошлинасын түләү турындагы документ мөрәҗәгать итүче тарафыннан тапшырылмаган.

Искәрмә. РФ Салым кодексы таләпләреннән чыгып, җыючы (юридик яктан әһәмиятле гамәл кылачак зат) дәүләт пошлинасын түләү бурычын мөстәкыйль үтәргә тиеш. Тиешле түләмәүче (әйтик, ышанычлы зат) исеменнән дәүләт пошлинасын түләү буенча бурыч үтәлмәгән дип саналмый һәм документлар да караусыз кире кайтарылачак.

- Әгәр күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында күчемсез милек объекты милекчесенең (аның законлы вәкиленең) шәхси катнашыннан башка күчемсез милек объектының хокукын, хокукын һәм авырлыгын чикләүне дәүләт теркәве мөмкинлеге булмау турында билге булса һәм дәүләт теркәвенә алу өчен гариза башка зат тарафыннан тапшырылган.

- Әгәр дә мөрәҗәгать итүче тарафыннан дәүләт кадастр исәбе һәм (яки) хокукларны дәүләт теркәвенә алу турында гариза Россия Федерациясе законнары нигезендә имзаланмаган булса.

- Әгәр күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдән җир кишәрлегенә хокукны дәүләт теркәве, туктату, чикләү яки мондый җир кишәрлеген суд тарафыннан максатчан билгеләнеше буенча кулланылмау яки РФ законнарын бозып файдаланып алу белән бәйле рәвештә аны тартып алу турындагы эшне карау тәмамланганчы, язма булса.

Барлык бу очракларда да мөрәҗәгать итүче тарафыннан тапшырылган документлар хокукый экспертиза узмый һәм Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенә кергән көннән 5-8 эш көне эчендә (нигез төренә карап) кире кайта.

Людмила Кулагина билгеләп үткәнчә, әлеге нигезләр элек тә билгеле булган, документларны электрон рәвештә тапшыру белән бәйле пункт кына киңәйтелгән: «әгәр гражданин көчәйтелгән квалификацияле электрон култамгадан файдаланып, аның күчемсез милке белән алыш-бирешләрне электрон формада үткәрүгә юл куйса, ул бу хакта аерым кәгазьдә Росреестрга гариза бирергә тиеш. Милекчедән мондый гариза булмаганда, документларның электрон пакеты каралмаячак. Бу чара гражданнарны электрон култамга ярдәмендә башкарыла торган күчемсез милек белән мошенниклык гамәлләреннән саклау өчен кирәк».

Шул ук вакытта Людмила Кулагина, әгәр дә гариза бирүчегә документларны караусыз кире кайтарсалар, бу аңа күчемсез милек объектын кадастр исәбенә куюдан һәм (яки) хокукларны теркәүдән баш тарталар дигән сүз түгел: «документларны кире кайтару теркәү органына кабат мөрәҗәгать итүгә комачауламый!»

Шулай ук игътибар итегез, документларны кире кайтару нәтиҗәсендә түләнгән дәүләт пошлинасы түләнми: аны теркәү органына мөрәҗәгать иткәндә өч ел дәвамында кулланырга мөмкин.