Татарстанда хокукларны теркәү һәм кадастр исәбенә алу буенча электрон хезмәтләр өлеше бер чиреккә арткан

2019 елның 25 ноябре, дүшәмбе

Татарстанда электрон рәвештә Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе тарафыннан күрсәтелә торган хокукларны теркәү һәм кадастр исәбе буенча хезмәтләр өлеше (мәгълүмат-телекоммуникация челтәрләре, шул исәптән ведомствоара электрон багланышлар аша) 2019 елның 10 аенда 96,4% тәшкил итте (2018 елда-92,75%). Әлеге күрсәткечнең «2014-2020 елларда хокукларны теркәү һәм кадастр исәбен алуның бердәм дәүләт системасын үстерү» федераль максатчан программасында каралган максатчан әһәмияте 70% ны тәшкил итә.

Россия Федерациясе Икътисадый үсеш министры урынбасары-Росреестр җитәкчесе Виктория Абрамченко:

- Ведомство эшчәнлекнең төп юнәлешләрен санлы трансформацияләү буенча бурычларны тормышка ашыру юлы белән уңышлы бара. Инде бүген үк бердәм дәүләт реестрыннан мәгълүматларны бирү 95% тан артык электрон рәвештә башкарыла. Росреестр хезмәтләре һәм сервисларына ихтыяҗ арту турында тиешле керемнәр динамикасы да сөйли. 2019 елның 9 ае эчендә барлыгы 16,2 млрд сум кергән, бу узган елның шул ук чоры күрсәткеченнән 7% ка күбрәк.

Шул ук вакытта безнең республикада Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе эшчәнлеге нәтиҗәләре буенча, 2019 елның 10 аенда РФ бюджет системасы бюджетларына 901,63 млн. сумнан артык табыш күчерелгән. Шуларның 503,90 млн сумы федераль бюджетка, 388,80 млн сумы Татарстан Республикасы бюджетына, 8,93 млн сумы җирле бюджетларга керде. Росреестр тарафыннан администрацияләнә торган төп керемнәрнең чыганаклары булып күчемсез милеккә хокукларны, чикләүләрне (авырлыкларны) һәм аның белән алыш-бирешләрне теркәү өчен дәүләт пошлинасы, бердәм дәүләт реестрыннан белешмәләр бирү, шулай ук Росреестрның контроль-күзәтчелек эшчәнлегеннән акчалата түләтүләр (штрафлар) тора.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров:

- Татарстан Росреестры электрон хезмәтләрне үстерүгә аерым игътибар бирә. Иң кирәклеләрнең берсе-хокукларны теркәү өчен Росреестр порталы аша документлар тапшыру мөмкинлеге.  2019 елда гына да электрон теркәүгә 124 меңнән артык гариза кергән.

Искәртү

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе теләгән һәркем өчен электрон теркәүгә документлар электрон рәвештә тапшыру буенча бушлай укыту семинарлары үткәрә.  Шул ук вакытта укыту (теләк булса – урынга чыгып) күчемсез милек базарында профессиональ катнашучылар өчен генә түгел (дәүләт хакимияте органнары, төзүчеләр, банклар, нотариуслар һәм юридик затлар), гади гражданнар өчен дә үткәрелә. Көчәйтелгән квалификацияле электрон-санлы имза (ЭЦП), документлар әзер пакеты бар һәм сез үзегезнең офисыгыздан яки йорттан чыкмыйча, электрон рәвештә теркәлүгә документлар тапшырырга телисез икән, (843) 255-25-10 телефоны буенча гариза бирә аласыз, һәм документларның беренче пакетын сезгә Росреестр хезмәткәре киләчәк, гамәлләр алгоритмын күрсәтәчәк, барлык нечкәлекләре һәм нечкәлекләре турында сөйләячәк.