Татарстанлыларга Росреестрга электрон цифрлы имза белән расланган документлар керү турында хәбәр итәчәкләр

2019 елның 1 ноябре, җомга

2019 елның 1 ноябреннән «күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында» Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында № 286 ФЗ үзгәрешләренең берсе үз көченә керә.

Мондый чаралар хакимиятләрнең күчемсез милек базарының санлы өлкәсендә электрон имзалар кулланып кылынган урлау фактларына җавап реакциясе булды.  Сүз күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында (ЕГРН) булган күчемсез милек турында бара, аның хуҗалары күчүне теркәү яки милек хокукын туктату өчен электрон имза белән расланган документларның килүе турында хәбәрнамә алачак.

"Яңалыкның өстенлеге шунда: милекче үзенә караган күчемсез милекне законсыз рәвештә үзләштерү омтылышларын үз вакытында ачыклый ала. Хәбәрнамәләр электрон почта адресына яки телефон аша җибәреләчәк, - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары вазифаларын башкаручы Людмила Кулагина. Әлеге норма, ЕГРНда көчәйтелгән квалификацияле электрон имза (УКЭП) белән имзаланган документлар нигезендә теркәү мөмкинлеге турындагы билге булу-булмауга карамастан, гамәлдә булачак.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе һәм Кадастр палатасы экспертлары искәрткәнчә, бүген ЕГРНга кертелгән барлык объектлар да цифрлы күчемсез милек базары киңлегендә башкарыла торган теләсә нинди гамәлләрдән сакланган. Дистанцион килешүләр үткәрү өчен милекче, ЕГРНга тиешле язма кертү өчен гариза биреп, үз ризалыгын белдерергә тиеш. Мондый язуны КФҮ яки почта аша шундый ук кәгазь гариза ярдәмендә түләп була. Хәзерге вакытта күчемсез милек хуҗасының ышанычлы заты тапшырган очракта да, ЕГРНга тиешле билгедән башка электрон килешүләр ясауны тыю теләсә нинди электрон документларны кире кагарга мөмкинлек бирә.

Шул ук вакытта закон күчемсез милек белән алыш-бирешләрне электрон рәвештә башкару өчен күчемсез милек хуҗасы гаризасы нигезендә бердәм дәүләт реестрында махсус билге таләп ителми торган кайбер очракларны күздә тота. «Аерым алганда, ЕГРНда мондый тамга булмау, Росреестр белән электрон рәвештә хезмәттәшлек итүче нотариуслар һәм хакимият органнары катнашында килешүләр уздырганда, теркәү органына электрон рәвештә тапшырылган документлар нигезендә хокук күчүне дәүләт теркәвенә алуда комачауламый. Шулай ук милекчедән махсус гариза таләп ителми, аның күчемсез милек белән алыш – бирешләрне теркәү өчен документларның электрон пакетын Росреестрга кредит оешмасы бирә икән», - дип ассызыклый ТР буенча Кадастр палатасы директоры урынбасары Ләйсән Рәхмәтуллина.

Игътибарга

Татарстанлылар УКЭПНЫ Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасында сатып ала алалар, ул электрон култамганы тикшерү ачкычын квалификацияле сертификатлар бирү буенча хезмәт күрсәтә.

Мөрәҗәгать итүчегә Кадастр палатасы электрон имзасы сертификатын булдырыр алдыннан шәхесне идентификацияләү процедурасы гариза бирүченең Шәхси катнашында һәм шәхесен таныклаучы төп документның чын нөсхәсен тапшырганда гына үткәрелә.

Алу тәртибе:

1. uc.kadastr.ru,сайтында теркәлергә,документ төрләрен йөкләргә

2. Теләсә нинди тәкъдим ителгән ысул белән түләргә

3. Казан шәһәре, В. Кулагин урамы, 1 йорт адресы буенча ТР Кадастр палатасының кабул итү пунктында шәхесне расларга

4. Сайлап алынган ысул белән сертификат алырга

Исегезгә төшерәбез, 2019 елның 13 августында үз көченә кергән "Күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында "Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында" 2019 елның 2 августындагы 286-ФЗ номерлы Федераль закон граждан үзенә караган мөлкәтне дәүләт теркәвенә алганда электрон рәвештә УКЭП тарафыннан имзаланган гариза һәм документлар тапшырырга ниятләгән очракта, ЕГРНга тиешле билге (УКЭП имзаланган документлар нигезендә теркәү мөмкинлеге турындагы тамгалар) кертү турында гариза (УКЭП тарафыннан имзаланган документлар нигезендә теркәү мөмкинлеге турындагы тамгалар) тапшыру кирәклеген билгеләде.

Мондый гариза мөрәҗәгать итүче тарафыннан хокукларны теркәү органына шәхси мөрәҗәгать иткәндә кәгазьдә документ рәвешендә тапшырылырга яки почта аша җибәрелергә тиеш. Ул Граждан карамагындагы барлык күчемсез милек объектларына карата да, аларның һәркайсына карата да бер үк вакытта бирелергә мөмкин.

Әгәр мондый гариза тапшырылмаган булса, ЕГРНга УКЭП тарафыннан имзаланган документлар нигезендә теркәү мөмкинлеге турында билге (язма) кертелмәгән булса, бу хәл, кергән гаризаны һәм аңа кушып бирелә торган күчемсез милек объектына УКЭП кул куйган электрон документлар рәвешендә бирелгән гражданның документларын карап тикшермичә, кире кайтару өчен нигез булып тора.