Күчемсез милек объектларына арест салу һәм алу сораулары буенча "Кайнар линия"

2019 елның 26 сентябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә күчемсез милек объектларына арест салу һәм аларны алу тәртибе белән бәйле сораулар буенча кайнар линия булды. Казанда гражданнарның сорауларына арестларны дәүләт теркәвенә алу бүлеге башлыгы Лилия Фәхретдинова җавап бирде.  Сезнең игътибарга аларның иң актуальләрен тәкъдим итәбез.

- Мин күчемсез милеккә карата теркәү гамәлләрен тыюны теркәү турында белдерү алдым. Бурыч түләтүче файдасына түләнгән. Тыюны ничек төшерергә?

- Тыю турында язма күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында суд органы яисә башка вәкаләтле орган тарафыннан чыгарылган актны түләү өчен нигез булып тора. Сезгә, тыюны гамәлдән чыгару турында акт чыгару өчен, күчемсез милеккә тыю салган органга мөрәҗәгать итәргә кирәк. Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенә тәэмин итү чараларын юкка чыгару турында документ кергәннән соң, тыю турында язу түләнә.

- Арест (тыюлар) нинди сәбәпләр аркасында бу чикләүләрне гамәлдән чыгару турында документлар кергәндә дә гамәлдән чыгарылмаска мөмкин?

- Арестларны (тыюларны) гамәлдән чыгару турындагы документлар катгый рәвештә чикләүләр салу турындагы документларга туры килергә тиеш. Суд приставлары-башкаручыларның карарлары реквизитлары чикләүләр салганда булган реквизитларга туры килергә тиеш, документларга кул куелырга һәм герблы мөһерләргә ия булырга тиеш. Суд актларына шулай ук эш буенча рәислек итүче судьяга, йә суд рәисенә, суд секретаренә, шулай ук Герб мөһеренә имза салынырга, законлы көченә керү турында билгегә ия булырга тиеш.

- Суд пристав-башкаручысы тарафыннан миңа караган җир кишәрлегенә карата арестны гамәлдән чыгару турында карар чыгарылды. Әлеге арестны гамәлдән чыгару өчен, Росреестрга мин үзем тапшыра аламмы?

- Әйе, аласыз. Әмма кызыксынган зат тәкъдим иткән карарның чынлыгына шикне бетерү максатыннан, Татарстан Росреестры суд приставына-башкаручыга әлеге карарның күчермәләрен бирү турында запрос җибәрәчәк. «Күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында» Федераль закон нигезендә, күчемсез мөлкәткә арест салган яки күчемсез милек белән билгеле бер гамәлләр кылуга тыю билгеләгән суд яки вәкаләтле орган кулга алуны яки тыюны төшерү турындагы актның расланган күчермәсен хокукларны теркәү органына җибәрәләр. Моннан тыш, суд приставлары федераль хезмәте һәм Росреестр арасында үзара хезмәттәшлек турында килешү нигезендә, бурычлы мөлкәте арестын кәгазь документ рәвешендә юкка чыгару турындагы карарның күчермәләре хокукларны дәүләт теркәвенә алуны гамәлгә ашыручы органга турыдан-туры суд приставы-башкаручы тарафыннан тапшырылырга, яисә почта элемтәсе башкаручы суд приставы-башкаручысына җибәрелергә мөмкин.

- Район судына минем фатир сату буенча алыш-бирешнең гамәлдә булмавын тану турында дәгъва гаризасы бирелде, шулай ук әлеге фатирга арест салу турындагы үтенечнамә канәгатьләндерелде. Суд тарафыннан каралганнан соң минем дәгъва таләпләре канәгатьләндерелде һәм тиешле карар чыгарылды. Шуңа бәйле рәвештә, минем соравым бар: арестны гамәлдән чыгару өчен әлеге суд акты җитәрлекме?

- Законның 32 статьясындагы 13 пункты нигезендә күчемсез мөлкәткә арест салган суд органы хокукларны теркәү органына өч эш көненнән дә артмаган вакыт эчендә арест салу (төшерү) турында суд актының расланган күчермәсен җибәрә.

Арестны гамәлдән чыгару өчен, эш буенча карар кабул ителгән суд актында аларны юкка чыгару турында күрсәтелмәгән булса, элек салынган тәэмин итү чараларын юкка чыгару турындагы үтенечнамә белән суд органына мөрәҗәгать итәргә кирәк.

- Суд тарафыннан миңа һәм хатыныма милек хокукындагы фатирга карата тыюны бетерү турында Росреестр адресына билгеләмә чыгарылды. Тыю кайсы вакыт эчендә төшереләчәк?

- Тыю суд актының яки вәкаләтле органның арестны яки тыюны гамәлдән чыгару турында актын теркәү органына кергәннән соң өч эш көне эчендә төшереләчәк.

- Татарстан Республикасы территориясендә булган башкаручыларның суд приставлары карары буенча Россия Федерациясенең башка субъектында урнашкан күчемсез милек объектларына тыюлар салынды. Ничек соң түләү бурыч булачак бетерелгән тыюлар?

- Бу очракта суд приставлары тыюны бетерү турында документны ведомствоара электрон хезмәттәшлек системасы ярдәмендә Росреестр Идарәсенә яки Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә юллый ала, ә без аны экстриториаль рәвештә җибәрәчәкбез.