Татарстанда күчемсез милекне кыска срокларда кадастр исәбенә куялар

2019 елның 12 сентябре, пәнҗешәмбе

Татарстанда дәүләт кадастр исәбенә куюның уртача вакыты соңгы өч елда уннан алты көнгә кадәр кимегән. Бу электрон сервисларны гамәлгә кертү һәм ведомствоара хезмәттәшлекнең төрле формаларын үстерү аркасында мөмкин булды.

Дәүләт кадастр исәбенә күчемсез милекне кую вакытын сизелерлек киметергә, кадастр исәбенә алу һәм хокукны теркәү өлкәсендә дәүләт хезмәтләрен алуны гадиләштерүгә юнәлдерелгән Электрон сервислар мөмкинлек бирә. Шулай итеп, гариза Росреестр порталы аша бирелә икән, кадастр исәбенә куелу биш эш көне дәвамында башкарыла. Әгәр дә гариза КФҮ аша бирелә икән, бу очракта процедура җиде эш көне дәвамында уздырылачак.

Игътибарга

Татарстанда, 2019 ел башына булган мәгълүматларга караганда, күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында (ЕГРН) 4 миллионнан артык күчемсез милек объекты исәпкә алынган. Агымдагы елның 8 аенда 90 меңгә якын күчемсез милек объекты исәпкә куелган.

Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы директоры урынбасары Ләйсән Рәхмәтуллина аңлатканча, кадастр исәбе - гариза бирү характерында булган процедура.  Шул ук вакытта кадастр исәбе әлеге күчемсез милек хокукын теркәргә һәм алга таба аның белән тулысынча эш итәргә мөмкинлек бирә. Әгәр милекче киләчәктә күчемсез милекне мирас итеп сатарга, бүләк итәргә яки тапшырырга планлаштыра икән, аны исәпкә куярга һәм үз хокукларын теркәргә кирәк, дип ассызыклый Ләйсән Рәхмәтуллина.

Кадастр исәбен алып бару барышында реестрга җир участоклары, биналар, корылмалар, машиналар-урыннар, тәмамланмаган төзелеш объектлары, аларның характеристикалары булган Бердәм күчемсез комплекслар турында төп белешмәләр кертелә, аларны индивидуаль-билгеле бер әйбер буларак билгеләргә мөмкинлек бирә (мәсәлән, объект урнашкан кадастр кварталының Чикләре, мәйданы, номеры). Реестрга кертелә торган һәр күчемсез милек объектына уникаль кадастр номеры бирелә.

Шул ук вакытта, Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе урынбасары Ада Зәйдуллина билгеләп үткәнчә, кадастр исәбе хокукны теркәү белән бер үк вакытта да, аннан башка да үткәрелә ала. Мәсәлән, кадастр исәбе бер үк вакытта теркәлмичә, әгәр реестрга күчемсез милек объекты характеристикасына үзгәрешләр кертелсә (мәсәлән, кадастр эшләрен үткәрү нәтиҗәсендә җир кишәрлегенең урнашу урынын төгәлләштерү) яки хокукы теркәлмәгән күчемсез милек объектын исәптән төшереп калдырса, тормышка ашырыла. Җир кишәрлегендә урнашкан торак яки бакча йорты кадастр исәбенә куелган очракта, мондый йортның кадастр исәбе аңа хокукны теркәү белән бер үк вакытта башкарылачак. Росреестр хезмәтләре Порталы аша гариза биргәндә, кадастр исәбенә алу һәм хокукларны теркәү буенча бер үк вакытта процедураны үткәрү вакыты-10 эш көне, КФҮНӘ мөрәҗәгать иткәндә-12 эш көне тәшкил итәчәк.

Белешмә:

Росреестр Турында

Дәүләт теркәве, кадастр һәм картография федераль хезмәте (Росреестр) күчемсез милеккә хокукларны һәм аның белән алыш-бирешләрне дәүләт теркәве, күчемсез милекне, җир төзелешен, җирләргә дәүләт мониторингын, дәүләт кадастр бәяләвен, геодезия һәм картографияне гамәлгә ашыру өлкәсендә дәүләт хезмәтләре күрсәтү функцияләрен гамәлгә ашыра торган федераль башкарма хакимият органы булып тора. Росреестр дәүләт кадастр исәбенең бердәм системасын һәм күчемсез милеккә хокукларны дәүләт теркәве, шулай ук Россия Федерациясенең пространство мәгълүматлары инфраструктурасын оештыру функцияләрен башкара. Ведомство шулай ук геодезия һәм картография өлкәсендә федераль дәүләт күзәтчелеген, Дәүләт җир күзәтчелеген, кадастр инженерларының, бәяләүчеләрнең һәм арбитраж идарәчеләрнең үзкөйләнешле оешмалары эшчәнлегенә дәүләт күзәтчелеген гамәлгә ашыра.

Росреестрның ведомство буйсынуындагы учреждениеләре - «Росреестрның ФКП» ФДБУ һәм «геодезия, картография һәм ИПД Үзәге»ФДБУ.

Федераль кадастр палатасы (ФКП) – Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрын алып баруның Федераль дәүләт мәгълүмат системасы операторы (ФГИС ЕГРН). 2019 елның сентябрендә Кадастр палатасы тарафыннан сынау режимында ЕГРНнан белешмәләр бирү буенча сервис эшли башлады, ул берничә минут эчендә өземтә алырга мөмкинлек бирә.

Кадастр палатасы кадастр исәбе, милек хокукын һәм күчемсез милек белән алыш-бирешләрне теркәү өлкәсендә эшли, бу уңайдан Россиянең һәр төбәгендә халыкка һәм бизнеска хезмәт күрсәтә. 2009 елдан бирле Росреестр карамагында.

Федераль кадастр палатасы ЕГРНнан белешмәләр бирә, кадастр исәбе һәм (яки) хокукларны теркәү турында гаризалар кабул итә, РФ субъектлары, муниципаль берәмлекләр һәм торак пунктлар, территория, мәдәни мирас объектлары һәм БДРДАГЫ башка объектлар чикләре турында белешмәләр кертә.

2019 елда Кадастр палатасы тарафыннан физик һәм юридик затлар өчен дәүләт хезмәтләре күрсәтүнең гамәлдәге электрон сервисларын реинжиниринглау буенча проект эшләтеп җибәрелде, шулай ук, трансформация планы нигезендә, ФКП базасында күчемсез милек базарында катнашучылар һәм бизнес-бергәлекләр өчен Аналитик үзәк төзеләчәк.