Татарстан Росреестры һәм ТР буенча Кадастр палатасы: күчемсез милек белән нинди килешүләр 31 июльдән башлап нотариаль таныклык таләп итмәячәк

2019 елның 31 июле, чәршәмбе

Иртәгәдән «күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында» гы 218-ФЗ номерлы Федераль законга үзгәрешләр үз көченә керә, алар гомуми өлешле милектәге мөлкәт белән эш иткәндә күчемсез милек белән алыш-бирешләрнең аерым төрләре өчен мәҗбүри нотариаль таныклык турындагы норманы төшереп калдыралар. Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе һәм Кадастр палатасы экспертлары сату-алу процедураларының үзгәрүен аңлаттылар.

Гамәлдәге закон нигезендә, сатып алуда катнашучы күчемсез милек бер милекчегә, сатып алу өчен нотариус таныклыгы, сату яки ипотека таләп ителми. Әмма объектка берьюлы берничә кеше хокуклы булса, гомуми милек белән алыш-бирешләр нотариаль таныклыкка тиеш. Мондый кагыйдә 2016 елда 172-ФЗ номерлы Федераль закон белән билгеләнде һәм хәзерге вакытка кадәр гомуми өлешле милектә булган күчемсез милек белән алыш-бирешләрнең барлык төрләренә дә кагыла иде. Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Ада Зәйдуллина аңлатканча, 76-ФЗ номерлы яңа закон өлешле милектә катнашучылар өчен килешүләр рәсмиләштерү процедурасын гадиләштерә. Шулай итеп, 2019 елның 31 июленнән нотариаль таныклык күчемсез мөлкәткә өлеш кертү яки ипотека буенча килешү төзегәндә таләп ителми, әгәр килешү барлык милекчеләр белән бер үк вакытта үткәрелә икән.

Башка сүзләр белән әйткәндә,, өлешләп сату-алу, бүләк итү, мирас яки ипотека килешүе, күчемсез милекнең барлык өлешле милекчеләре тарафыннан имзаланган очракта, гади язма формада төзелергә мөмкин. Яңалык нәтиҗәсендә гражданнар өлеше булган гомуми килешүне нотариаль рәвештә раслау кирәкме-юкмы икәнлеген хәл итү хокукын алалар. Чөнки еш кына фатир, йорт, гараж яки җир участогы хуҗалары булып, якын туганнары тора.