Татарстанда күчемсез милекне экстерриториаль принцип буенча теркәүгә гаризалар ешрак бирә башладылар

2019 елның 26 июле, җомга

Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы тарафыннан 2019 елның беренче яртыеллыгында кадастр исәбенә алу һәм күчемсез милеккә хокукларны теркәү турында 3800гә якын гариза кабул ителде.

Күчемсез милек объектының яшәү урынына һәм урнашу урынына карамастан, теләсә кайсы төбәктә ничек милек рәсмиләштереп булуы турында җентекләбрәк Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе һәм «Росреестрның Федераль кадастр палатасы» ФДБУнең Татарстан Республикасы филиалы экспертлары сөйләячәк.

2019 елның беренче яртысында Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы территориаль принцип буенча кадастр исәбе һәм күчемсез милеккә хокукларны теркәү турында 3800гә якын гариза кабул итте, бу узган елның шул чоры белән чагыштырганда 36% ка күбрәк. Күчемсез милек объектларына карата гражданнар аеруча еш гариза биргән.

Күчемсез милекне экстерриториаль принцип буенча рәсмиләштерү мөмкинлеге Татарстан халкында 2017 елда «күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында»гы закон гамәлгә кергәннән соң барлыкка килде. Димәк, хокукларны, алыш-бирешләрне, чикләүләрне һәм йөкләмәләрне теркәү күчемсез милек объектының урнашу урыны буенча, әмма кәгазь документлар тапшыру урыны буенча төзелгән электрон документлар нигезендә башкарыла.

Кадастр палатасы директоры вазыйфаларын башкаручы Антон Самойлов аңлатып узганча, Татарстан Республикасында яшәүчегә мирас итеп алынган фатирны рәсмиләштерү өчен башка төбәккә бару мәҗбүри түгел. Ул кадастр исәбен һәм хокукны дәүләт теркәвенә алу өчен даими яшәү регионында кирәкле документларны бирә ала.

Башка төбәктә урнашкан объект буенча кабул ителгән документлар электрон рәвешкә күчерелә һәм Махсус элемтә челтәрләре аша объектның урнашу урыны буенча теркәү органына җибәрелә. Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Ада Зәйдуллина аңлатып узганча, Татарстанда яшәүчеләр тарафыннан экстерриториаль принцип буенча тапшырылган кадастр палатасыннан Документлар кергәннән соң, Татарстан Росреестрында документлар белән алдан эш алып барыла – аларны кире кайтару өчен нигез булу яисә булмау турында карала. Документлар белән барысы да тәртиптә булса гына, алар объектның урнашу урыны буенча регионга электрон рәвештә җибәрелә. Быел Росреестрның Татарстан Республикасы буенча Идарәсе тарафыннан Россия Федерациясенең башка субъектларына җибәрелгән гаризаларның гомуми саны 2019 елның беренче яртыеллыгында 2 987 тәшкил итте. Узган ел бу сан 1905 булган.

Шул ук вакытта хезмәт күрсәтү вакыты экстерриториальлек принцибына бәйсез рәвештә бердәм булып тора һәм дәүләт кадастр исәбенә алу өчен биш эш көне, хокукларны дәүләт теркәве өчен җиде эш көне һәм дәүләт кадастр исәбенә алу һәм гариза биргәндә хокукларны дәүләт теркәве өчен ун эш көне тәшкил итәчәк. Әзер документларны гариза бирүче мөрәҗәгать итү урыны буенча алырга мөмкин.

» Күчемсез милекне ерактан рәсмиләштерүнең популярлыгы арта гына бара, чөнки бу гражданнарның вакыт һәм финанс чыгымнарын шактый киметә, бу, күчемсез милек объектының урнашу урынына бәйсез рәвештә, Россиянең теләсә кайсы төбәгендә хезмәт өчен мөрәҗәгать итәргә мөмкинлек бирә", - дип йомгак ясады Антон Самойлов.

Әгәр сорауларыгыз калса, сез аларны тәүлек буе эшли торган колл-үзәкнең 8 800 100 34 34 номерына бирә аласыз.