Татарстан Росреестры һәм Кадастр палатасы белешмәләрнең күчемсез милек реестрында саклануын ачыклый

2019 елның 9 июле, сишәмбе

Хәзерге вакытта Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе һәм Кадастр палатасы тарафыннан ГКН һәм ЕГРП УИСЛАРЫНДАГЫ җитешсезлекләрне ачыклау буенча уртак эш алып барыла.

Игътибарга

Гамәлдәге законнар нигезендә күчемсез мөлкәтнең бердәм дәүләт реестры (ЕГРН) күчемсез мөлкәткә хокукларның һәм аның белән алыш-бирешләрнең бердәм дәүләт реестрының (ЕГРП УИС) эзәрлекләнгән мәгълүмат системасы һәм күчемсез милек дәүләт кадастрының (ГКН УИС) эзәрлекләнгән мәгълүмат системасын үз эченә ала.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең ЕГРН алып бару һәм мәгълүматлар сыйфатын күтәрү бүлеге башлыгы урынбасары Юлия Макарова аңлатып узганча, үткәрелә торган чаралар кысаларында күчемсез милек объектлары турында белешмәләрдә аерылмалар ачыкланган очракта хокук билгеләүче документлар, кадастр эшләре өйрәнелә. Тиешле мөрәҗәгатьләр вәкаләтле органнарга җибәрелә. Шулай итеп, гамәлдәге законнар кысаларында ЕГРП УИСЫНДА да, ГКН УИСЫНДА да булган бер үк күчемсез милек объекты турында мәгълүматлар туры килә.

» Башка сүзләр белән әйткәндә, күчемсез милек объектларын чагыштыруда һәм ЕГРНДАГЫ мәгълүматның сыйфатын күтәрү һәм салым органнарына салым салу объектлары һәм хокук субъектлары турында дөрес белешмәләр бирүне тәэмин итү максатында туры килмәү буенча эшләр алып барыла", - дип сөйли Юлия Макарова.

Татарстан Росреестры вәкиле ассызыклаганча, хокук ияләренең мәнфәгатьләрен һәм хокукларын бозуларга юл куймау максатында мәгълүматларның дөреслегенә аерым игътибар бирелә. Мәсәлән, күчемсез милек реестрында некоррект булмаган мәгълүмат ялгыш салым салуга китерергә мөмкин.

Шул ук вакытта Юлия Макарова билгеләп үткәнчә, үткәрелә торган эш барышында хокук ияләренең турыдан-туры катнашыннан һәм аларга тиешле документларны күчемсез милек объектына тапшырудан башка төзәтү мөмкин булган хәлләр ачыклана. Моның белән бәйле рәвештә, мәгълүмати ресурсларда күрсәтелгән күчемсез милек объектына карата мәгълүматлар турында хәбәр алынган очракта, хокук ияләренә кирәкле үзгәрешләр кертү максатыннан ЕГРНга консультация алу өчен Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенә Казан шәһәре, Авангардная урамы, 4 йорт адресы буенча мөрәҗәгать итәргә киңәш итәбез. 74 нче подъезд № 2, тәрәзә № 9. Гражданнарны кабул итү сишәмбе көнне 8.00 сәгатьтән 12.00 сәгатькә кадәр алып барыла. Мөрәҗәгать иткәндә үзе белән күрсәтелгән объектка булган барлык документларны, паспорт һәм белдерүләрне булдырырга кирәк.