Килешү туктатылган. Нәрсә эшләргә?

2019 елның 11 июне, сишәмбе

Милек хокукы күчүне яки хокукларын теркәү күчемсез милек белән килешүләр үткәргәндә мәҗбүри процедура булып тора. Өстәвенә, бу сезнең торак күчемсез милек хуҗасы (фатир, бүлмә, торак йорт, апартаментлар), яки гараж, машина кую урыны, офис бинасы, корылмалар кебек торак булмаган объектлар булуыгызга бәйле түгел.

Милек хокукын теркәү, шулай ук милек хокукы бары Росреестрда гына гамәлгә ашырыла, һәм күпчелек очракта, документлар тәртиптә, ул тиз һәм махсус проблемасыз уза, ләкин теркәлүне туктату урыны булган мизгелләр килеп чыга.

Еш кына гариза бирүче, дәүләт теркәвенә документлар тапшырып, аны туктатып торырга мөмкин дип шикләнми. Озак көтелгән хокук билгеләүче документ урынына ул теркәлүне туктатып тору турында хәбәр алганнан соң, сатучы, риэлтор, КФҮ, Росреестр һәм тд телефоннарын җитди рәвештә юкка чыгара башлый. минемчә , бу бесповоротный баш тарту һәм сделка аннулирована.  Тик бу алай түгел. Аңлатмаларны сорап без Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең алыш-бирешләрне дәүләт теркәве һәм физик затларның хокукларын күчү бүлеге башлыгы урынбасары Рәдиф Фазыловка мөрәҗәгать иттек.

Шулай булгач, килешү туктатылган. Әйтегез, мөрәҗәгать итүченең мондый хәлдә гамәлләре нинди булырга тиеш?

Әйе, гариза бирүче килешүне туктатып тору турында хәбәрнамә алырга мөмкин, анда нәкъ менә туктатуга хезмәт иткән барлык сәбәпләр күрсәтелә. Алар белән танышырга һәм пунктларга карап үтәргә кирәк.

Әгәр сәбәбе ачык булмаса, пәнҗешәмбе көннәрендә 8.00 сәгатьтән 12.00 сәгатькә кадәр Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең 2 нче подъездында (Авангард ур., 74) регистрация бүлекләре башлыклары консультацияли. Мөрәҗәгать итүче ала карарга бу промежуток времени һәм алырга аңлатмалар алынган мөрәҗәгать буенча.

Нинди очракларда килешү туктатылырга мөмкин?

Мондый карар бары тик законлы нигезләрдә генә кабул ителә.

Кагыйдә буларак, төп сәбәпләре түбәндәге:

* тулы булмаган документлар пакеты тәкъдим ителде;

* документлар дөрес рәсмиләштерелмәгән;

* теркәлү өчен гариза дөрес бирелмәгән;

гариза тиешле булмаган зат тарафыннан бирелгән;

* документларны моңа хокуклары булмаган зат яки мөрәҗәгать иткән зат законлы рәвештә теркәү эшләрен башкарырга хокуклы түгел;

* милеккә түләтүләр бар, арест салынган яки теркәү гамәлләренә тыю салынган;

* ЕГРНда техник характеристикалар арасында билгеле бер каршылык, төрле аңлашылмаучанлык бар.

"Күчемсез милекне дәүләт теркәве турында»гы ФЗ - 218 маддәсендә тулырак танышырга мөмкин.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, милек хокукын теркәүне туктатып тору әле баш тартмый, һәм әгәр барлык кимчелекләрне вакытлыча туктатып торсаң, теркәү өч айдан да артмаска тиеш, чөнки регистратор закон нигезендә күрсәтелгән сроктан артык теркәүне туктатып торырга хокуклы түгел.

Моннан тыш, гариза бирүче үзе дә туктатып тору турында гариза яза ала, димәк, теркәлү вакыты бер айдан алты айга кадәр өзелергә мөмкин. Әгәр бу чорда төзәтү кертелмәсә, гариза бирүче кире кагылачак.

Милек теркәлүне туктатып тору-ул кире кайтарыла һәм төзәтелә торган процесс.

Бар шундый процедурасы, ничек кире кайтару документларын булмаса, карау. Теркәлүне туктатып торудан ул нәрсә белән аерылып тора?

Дөрес, бар шундый процедура өчен документлар кире кайтару булмаса, төп сәбәпләре булып түбәндәге:

- дәүләт пошлинасын түләү турында документлар тапшырылмаган (шул ук вакытта мөрәҗәгать итүче аны түли ала иде, бары тик документлар пакетына квитанция генә салды);

- документлар электрон рәвештә бирелде һәм алар билгеләнгән таләпләргә туры килми;

- сезнең сатып алына торган күчемсез милек хуҗасы элек милекче катнашыннан башка дәүләт теркәве мөмкинлеге булмау турында гариза белән мөрәҗәгать иткән иде инде.

Әгәр гражданнарның кирәкле мәгълүматны кайда ачыклый алалар?

Барлык мәгълүматны Росреестрның тәүлек буе эшли торган колл-үзәгенә 8-800-100-34-34 телефоны аша яки безнең сайтта белергә була rosreestr.tatarstan.ru