Татарстан Росреестры гражданнар өчен кадастр инженерларының яңа рейтингын әзерләде

2019 елның 15 апреле, дүшәмбе

Аның белән Росреестрның Татарстан Республикасы буенча Идарәсенең рәсми сайтында танышырга мөмкин rosreestr.tatarstan.ru " кадастр инженерын сайла»өстәмә битендә. Кадастр инженерлары рейтингы агымдагы елның өч ае эшчәнлеге нәтиҗәләре буенча төзелгән.  Шулай ук бу бүлектә айлар буенча төзелгән рейтинг белән танышырга мөмкин.

Исегезгә төшерәбез, кадастр инженерлары рейтингы күчемсез милек объектларын кадастр исәбенә куюда кабул ителгән уңай һәм тискәре карарлар саны һәм документлар әзерләү сыйфатында нигезләнә. Шулай итеп, әгәр туктату һәм баш тартуның проценты 35тән артык булса, кадастр инженеры " кызыл зонага»эләгә. Әгәр туктату һәм баш тартулар проценты 35тән ким булса, 18дән артык «ак зона»га.  Әгәр туктатулар һәм баш тартулар 18 проценттан ким икән - «яшел зона»га.

Татарстан Росреестры тарафыннан 2019 елның 3 аенда төзелгән рейтинг күрсәткәнчә, кадастр инженерларының күбесе «Ак» (129) һәм «яшел» зонада (113) эшли, шулай да 57 кадастр инженеры «кызыл зонада»булып чыккан.

Игътибар итегез, бу мәгълүмат кадастр инженерларының реклама эшчәнлеге түгел, шул исәптән техник документлар әзерләү буенча иң яхшы күрсәткечләргә дә ия. Татарстан Росреестрының айлык рейтингы бары тик кадастр инженерлары эшчәнлеге нәтиҗәләре турында гына гариза бирүчеләргә хәбәр итүгә юнәлдерелгән. Билгеле булганча, күчемсез милекне кадастр инженеры катнашыннан башка рәсмиләштергәндә булмый бит. Аның никадәр профессиональ эшләвенә, күп очракта кадастр исәбенә куелу турында уңай карар кабул ителүенә яки, киресенчә, туктатылуга яки хәтта баш тартуга бәйле. Икенче очракта гражданнар өчен бу вакыт кына түгел, ә акча да югалтыла.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең күчемсез милекне кадастр бәяләве бүлеге җитәкчесе Алсу Сабирҗанова комментацияли: «кадастр эшчәнлеге турында "гы Федераль закон нигезендә кадастр инженерларының үзеннән-үзе көйләнә торган оешмасыннан төшереп калдырылган кадастр инженеры һөнәри эшчәнлеге белән шөгыльләнә алмый.   Төшереп калдыру өчен түбәндәге нигезләр булырга мөмкин: бу өч ел дәвамында кадастр эшчәнлеге буенча кадастр инженерының эшләмәве; җир кишәрлекләре чикләренең урнашу урынын Килештерү хокукын теркәү органына тапшырмау; кадастр инженерының соңгы өч елда реестр хаталарын бетерү кирәклеге турында 10 һәм аннан да күбрәк карар кабул итү. Шулай ук кадастр исәбендә баш тарту турында карарларның (кабул ителгән карарларның гомуми санының 25 һәм аннан да күбрәк проценты, мондый карарларның гомуми саны 20дән дә ким булмаска тиеш булганда) хокукларын теркәү органы тарафыннан кабул ителү дә искәрмә булып тора.

Игътибарга

Конкрет кадастр инженерының эш сыйфатыннан канәгать булмаган заказчылар, «Идел буе кадастр инженерлары Ассоциациясе» СРОЫНА +7 (843) 291-05-10 телефоны буенча мөрәҗәгать итеп, үз фикерләрен җиткерә алалар. Биредә аралашуга һәрвакыт ачык һәм килеп туган проблемаларны хәл итүдә ярдәм итәргә әзерләр.