Татарстанда элек исәпкә алынган күчемсез милек объектларына хокук ияләрен ачыклау буенча эш дәвам итә

2022 елның 6 апреле, чәршәмбе

Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, республика территориясендә элегрәк исәпкә алынган күчемсез милек объектларының хокукларын ачыклау турындагы закон гамәлдә булган 9 ай эчендә 6,1 мең күчемсез милек объектына милек хокукы расланган, 6,5 меңнән артыгы - кадастр исәбеннән төшерелгән.

Исегезгә төшерәбез, элегрәк исәпкә алынган 518-ФЗ номерлы күчемсез милек объектларына хокук ияләрен ачыклау тәртибен билгеләүче Федераль закон 2021 елның 29 июненнән үз көченә керде.

«Әлеге закон элек исәпкә алынган күчемсез милек объектларының хокуклары ияләре турында актуаль һәм дөрес мәгълүматлар билгеләүгә юнәлдерелгән. Шул ук вакытта Татарстанда якынча 700 мең объект бар, алар хокукка ия булучылар турында мәгълүматлары юк. Шул ук вакытта егрндагы язманың булуы күчемсез милек реестрын хокук ияләренең контакт мәгълүматлары белән тулыландырырга, гражданнарның хокукларын үз милке белән мошенниклык гамәлләреннән якларга, ә милекчеләрнең үзләренә ирекле эш итәргә мөмкинлек бирүен аңларга кирәк», - дип аңлата Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова.

Шулай итеп, бердәм дәүләт реестрында электрон почта булу сәбәпле, хокук иясе Татарстан росреестрыннан аның күчемсез милке белән булган гамәлләр турында оператив рәвештә мәгълүмат алырга мөмкин. Шулай ук күчемсез милек объектларына элегрәк исәпкә алынган хокуклар турындагы белешмәләр чиктәш җир кишәрлекләре чикләренең урнашу урыннары хокукына ия булучылар белән килешүне тәэмин итәргә мөмкинлек бирә, бу исә җир бәхәсләрен булдырмаска ярдәм итәчәк. ЕГРНДАГЫ язмалар гражданнарга дәүләт ихтыяҗлары өчен объектны тартып алган очракта (мәсәлән, юллар, учреждениеләр төзегәндә һ.б.) компенсация яки катаклизм очрагында (янгын, су басу һ. б.) иминият түләүләрен алырга мөмкинлек бирә.

Моннан тыш, законны гамәлгә ашыру җирле үзидарә органы тарафыннан әзерләнгән карау акты нигезендә элек исәпкә алынган күчемсез милек объектлары турында актуаль булмаган мәгълүматларны ЕГРНнан төшереп калдырырга мөмкинлек бирәчәк. Кадастр инженеры тарафыннан бу очракта объектны кадастр исәбеннән төшерү өчен тикшерү актын төзү таләп ителми.

Элегрәк исәпкә алынган күчемсез милек объектына хокукларны ничек теркәргә?

Хокук ияләрен ачыклау буенча вәкаләтләр дәүләт хакимияте органнарына һәм җирле үзидарә органнарына бирелде. Бу эш кысаларында муниципалитетлар үз архивларындагы мәгълүматларны мөстәкыйль анализлыйлар, салым органнары, Россия Пенсия фонды, Эчке эшләр органнары, гражданлык хәле актларын теркәү органнары, нотариуслардан мәгълүмат соратып алалар.

Хокук иясенә нәрсә дә булса эшләргә кирәкме?

Хокукка ия булучылар тарафыннан өстәмә гамәлләр таләп ителми. Шул ук вакытта элек исәпкә алынган күчемсез милек объектлары хуҗалары үз хокукларын мөстәкыйль рәвештә терки ала. Моның өчен күчемсез милек объекты һәм (яки) хокукларны дәүләт теркәвенә алу турында, күчемсез милек объектына хокук билгели торган документны теркәп, ЕГРНга белешмәләр кертү турында гариза белән КФҮкә мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Мөһим! 2021 елның 1 гыйнварыннан элек барлыкка килгән күчемсез милек объектларына хокукларны теркәү өчен дәүләт пошлинасы түләнми. Россия Федерациясе Салым кодексына тиешле үзгәрешләр кертелде һәм 2020 елның 29 декабреннән гамәлдә була.

Күчемсез милек объекты турында ЕГРНда мәгълүмат бармы?

Милекчеләр ЕГРНда күчемсез милек объекты турында белешмәләрнең булу-булмавын мөстәкыйль рәвештә тикшерә алалар. Бу эштә аларга Росреестр порталы ярдәм итә ала. Иң гади вариант-эшләргә онлайн-запрос. Моның өчен Росреестр сайтында «күчемсез милек объектлары буенча онлайн режимында белешмә мәгълүмат» электрон сервисына мөрәҗәгать итү дә җитә.

Тулырак мәгълүмат алу өчен, Росреестр сервисы ярдәмендә өземтәгә заказ бирергә кирәк .rosreestr.gov.ru дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең бердәм порталын булдыру www.gosuslugi.ru) Федераль кадастр палатасы сайтында (spv.kadastr.ru.