Татарстанда торак төзелеше өчен яңа җир кишәрлекләре барлыкка килде

2021 елның 3 ноябре, чәршәмбе

Әлеге җир кишәрлекләре турында мәгълүмат «төзелеш өчен җир " Халык Кадастр картасы сервисында урнаштырылган.

"Потенциаль инвесторлар, төзүчеләр һәм гражданнар торак төзелеше өчен яраклы җирләрне онлайн режимында сайлый алсын өчен, региональ хакимият органнары белән берлектә Без мондый участокларны ачыклау эшен дәвам итәбез. Бу хакта мәгълүмат «төзелеш өчен Җир " электрон сервисында урнаштырыла. Бу максатта махсус эшләнгән сервис тикшерелгән җир участогын сайларга мөмкинлек бирә, бу аларны сатып алу белән кызыксынучы затларның куркынычларын сизелерлек киметә», – дип хәбәр итте Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров.

Хәзерге вакытта ачык кадастр картасында Яшел Үзән, Питрәч, Әлмәт һәм Түбән Кама районнарында урнашкан җир кишәрлекләре чагылыш таба. Барлыгы 74 мең кв. м мәйданлы 17 җир кишәрлеге (ягъни 7,4 га). Аларның 13е – шәхси торак төзелеше өчен, 4се-күпфатирлы йортлар төзү өчен каралган.

Шулай ук татарстанлыларның РФ башка субъектларында да төзелеш өчен җир участогын сайлау мөмкинлеге бар. «Төзелеш өчен җир» сервисы эше нәтиҗәсендә, бөтен Россия буенча торак төзелеше өчен әйләнешкә инде кертелгән (арендага яки милеккә бирелгән), гомуми мәйданы 2,5 мең га булган, шәхси торак төзелеше һәм күп фатирлы йортлар төзү өчен билгеләнгән 960 җир кишәрлеге. Әлеге территориядә 7,6 млн кв. м торак төзергә мөмкин.

Исегезгә төшерәбез, «Торак һәм шәһәр мохите»милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында төзелгән «төзелеш өчен җир» сервисы күп фатирлы йортлар һәм коттедж бистәләре төзү белән шөгыльләнүче инвесторларга, төзүчеләргә, шулай ук гади гражданнарга җир сайлау һәм сатып алу мөмкинлеге бирә.

Җир участогын ничек сайларга

Торак төзелеше өчен әйләнешкә җәлеп итү мөмкинлеге булган җир участокларын һәм территорияләрне эзләү өчен халык алдында кадастр картасы сайтына керергә, «Участок» - «торак төзелеше» вкладкасын сайларга һәм регион номерын, ике катлы һәм йолдызчыкны (бушлыкларсыз) эзләү юлына кертергә кирәк. Мәсәлән, Татарстанда бу -16:* торак төзелеше өчен әйләнешкә җәлеп итү мөмкинлеге булган җир кишәрлеге яки территория белән бәйле мөрәҗәгатьне булдыру өчен, тиешле объект буенча мәгълүмати тәрәзәдә «мөрәҗәгать итү " сылтамасына басарга кирәк.