Инвалидлар декадасы кысаларында түгәрәк өстәл

2021 елның 3 декабре, җомга

2021 елның 3 декабрендә Инвалидлар декадасы кысаларында Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының Саба муниципаль районындагы «Балкыш» халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге дәүләт автоном учреждениесе бинасында "түгәрәк өстәл" үткәрелде. Чарада Саба муниципаль районы башлыгы урынбасары, район башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары, социаль яклау бүлеге вәкилләре, халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге, Пенсия фонды, Социаль иминият фонды, дәүләт даруханәсе, сәламәтлек саклау органнары вәкилләре, инвалидлар җәмгыяте, ветераннар( пенсионерлар) советы рәисләре катнашты. Шулай ук чарага өйдә социаль хезмәт күрсәтүдә торучы инвалидлар, инвалид балалары булган гаиләләр чакырылган иде. Чараның максаты: мөмкинлекләре чикле гражданнарга пенсия законнары, медик-социаль экспертиза һәм социаль яклау өлкәсендәге үзгәрешләр турында мәгълүмат җиткерү.

Чара инвалидларның проблемаларын һәм ихтыяҗларын яхшырак аңларга мөмкинлек бирә. Түгәрәк өстәл артында тернәкләндерүнең техник чараларын алу, санатор-курорт юлламалары, ташламалы дарулар алу тәртибе турындагы мәсьәләләр каралды. Шулай ук йорт подъездларында уңайлы мохит булдыру, балалар өчен санатор-курорт юлламалары алу, өлкәннәр өчен инвалидлык алу, инвалидларны реабилитацияләүнең (реабилитацияләүнең) индивидуаль программасын яңадан карау, коронавирустан вакцинация үткәрү буенча инвалид балалары булган әниләр ягыннан да сораулар күп булды . Озак вакытлы карау системасы, 65 яшьтән өлкәнрәк затларны диспансерлаштыру өчен медицина оешмаларына китерү, типизация үткәрү турында яңа темалар яктыртылды. Чара бик көчле фикер алышу астында узды.