март, 2024 ел

"Саба" ҖЧҖнең “Мичән” бүлекчәсендә түбәләрне кардан чистарту эшләре бара.

март, 2024 ел
дүшәмбе

Халыкара туган тел көненә Яңа Мичән авыл китапханәсендә мәдәният йорты белән берлектә "Туган телем - иркә гөлем"әдәби сәгате уздырылды. Чарада катнашучылар Туган тел көненең барлыкка килү тарихы белән таныштылар, һәр шәхеснең әхлакый, рухи үсешендә туган телнең әһәмияте, дөньяның төрле телләренең күптөрлелеге турында белделәр. Шулай ук Туган тел турында шигырьләр укыдылар, табышмаклар чиштеләр. Туган тел турында мәкальләрнең мәгънәсен аңлаттылар. Чарага йомгак ясап, катнашучылар Туган тел – ул сакчыл һәм хөрмәт белән карарга кирәк булган байлык дигән нәтиҗәгә килделәр. Һәм шуны истә тотарга кирәк: һәр кеше өчен ул сөйләгән тел мөһим, чөнки үз телен белү һәм башкаларны хөрмәт итү безне акыллырак, игелеклерәк, мәдәниятлерәк итә.

февраль, 2024 ел
пәнҗешәмбе

5 февраль көнне Иске Мичән мәдәният йортында «Безнеңчә...» - дип исемләнгән хәйрия концерты булып узды.

Тэги: Мичән авыл җирлеге

Ватанны саклаучылар көне унаеннан Керәнне авыл клубында бәйрәм кичәсе булып узды. Мичән авыл китапханәсе  белән берлектә оештырылган чарада ир-егетләребезгә "Башваткыч" интерактив уены тәкъдим ителде. Уенда катнашучылар үзләренең хәрби өлкәдә  зирәклекләрен күрсәттеләр. Интерактив уен матур жырлар, биюләр, тетрәндергеч шигырьләр белән үрелеп барды. Тамашачылар да тик утырмадылар: алып баручының сорауларына җаваплар эзләделәр, матур бүләкләргә ия булдылар. Уллары махсус хәрби операцияда катнашучы Гимадиевлар гаиләсенә изге теләкләр, олы рәхмәт сүзләре җиткерелде, бүләккә җыр янгырады. Бәйрәм чарасын катнашучылар да, тамашачылар да җылы кабул иттеләр, канәгать калдылар, илләребез тыныч булсын дигән теләктә өйләргә таралыштылар.

Тэги: Мичән авыл җирлеге

Керәнне авыл клубы "Солдатка хат"акциясенә кушылды. Солдатка хат  акциясе  барышында катнашучылар махсус хәрби операциядә катнашучы Россия армиясе хәрбиләренә хатлар язалар. Шулай ук укучылар хатлардан тыш рәсемнәр дә ясадыар. Иң мөһиме - мәктәп яшендәге балалар өйдән ерак булган кеше өчен ярдәмнең никадәр кирәкле  булуын аңлыйлар. Хатларда укучылар бүгенге көндә  хәрби бурычларын  үтәүче егетләребезгә  рәхмәт сүзләрен, сәламәтлек теләкләрен һәм тизрәк өйләренә кайтуларын белдерделәр. Бергәләп, чын күңелдән язылган балалар хатлары,  батыр  солдатлар өчен тыныч күк йөзе өчен , безнең тынычлыгыбызны саклаганнары өчен рәхмәт булып барып ирешер дип ышанабыз.

февраль, 2024 ел
дүшәмбе

Террорчылык һәм экстремизм күренешләренә каршы көрәшнең төп юнәлешләренең берсе-аларны профилактикалау. Яңа Мичән мәдәният йортында, авыл китапханәсе белән берлектә, яшьләр белән «Терроризм – бөтен кешелеккә куркыныч»темасына профилактик әңгәмә уздырылды. Яшүсмерләргә терроризм һәм экстремизмның бүген кешелекнең XXI гасырга кергән иң җитди проблемасы булуын әйттеләр. Нәкъ менә яшьләр еш кына чын җәмгыять өчен чит һәм бик куркыныч идеологияне алып баручылар булалар. Шуңа күрә яшьләр сәяси манипуляцияләргә һәм экстремистик чакыруларга каршы торырга әзер булырга тиеш. Әңгәмә барышында балаларга террорчылык гамәлләре кылуны кисәтү максатыннан уяулык күрсәтү кирәклеге турында искәрттеләр. Шулай ук үзеңне ничек тотарга кирәклеге турында террорчылык куркынычы барлыкка килгән очракта һәм тоткынлыкка алынган очракта, экстремаль ситуацияләрдә үз-үзеңне тотышка аерым игътибар бирергә кирәклеге  сөйләнелде.

Тэги: Мичән авыл җирлеге

Көчле кар һәм бураннардан соң, Мичән  авыл җирлеге биләмәсендә урамнарны һәм тротуарларны кардан чистарту оештырылды. Җирлек буенча җирле юлларны һәм тротуарларны вакытында чистарту эшләре бара. “Саба” ҖЧҖ  Мичән бүлекчәсе механизаторлары тырышлыгы белән барлык урамнар һәм тротуарлар вакытында чистартыла.

Тэги: Мичән авыл җирлеге

Маскировка челтәрләре сугышчыларны, коралларны, хәрби техниканы һәм башка мөһим объектларны маскировкалау өчен киң кулланыла. Бу әйбер тормышны саклап кала ала. Иске Мичән авылы мәдәният йортында хатын-кызлар һәм ир-атлар хәрби хезмәткәрләр өчен маскировка челтәре әзерләүне дәвам итәләр. Мондый авыр вакытта без берләшергә һәм солдатларыбызга ярдәм итәргә тиешбез.

Тэги: Мичән авыл җирлеге

"Саба" ҖЧҖәмгыятенең “Мичән” бүлекчәсендә бәрәңге орлыкларын яровизацияга чыгару бара.

Тэги: Мичән авыл җирлеге

Мичән авыл җирлегендә, "Россия чаңгы юллары-2024, "Татарстан чаңгы юллары-2024" акциясе кысаларында, чаңгы ярышы оештырылды. Ярышта Мичән төп белем бирү мәктәбе укучылары һәм җирлектәге бюджет оешмалары эшчеләре катнашты.