Татарстанда АПК продукциясен экспортлау 4кә артты%

2019 елның 22 мае, чәршәмбе

Агымдагы елның гыйнвар — март айларында Татарстан агросәнәгать комплексы продукциясен 36,8 млн. долларга экспортлаган. «Бу-2018 елның шул ук чоры күрсәткеченнән 1,4 млн долларга яки 4% ка күбрәк», – дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының азык-төлек базарын үстерү бүлеге башлыгы Дмитрий Яшин, республика агросәнәгать комплексы продукциясен экспорт күләмен ике тапкыр-2024 елга 360 млн долларга кадәр арттыруны күздә тоткан максатчан күрсәткечләр раслануы турында искә төшерде.

Шулай ук республикада агросәнәгать комплексы продукциясен экспортлауны үстерү буенча Юл картасы проекты әзерләнде, тармакның эре предприятиеләре буенча экспортлана торган продукция исемлеге һәм 2019 елга фаразланган экспорт күләме формалаштырылды.

» Агымдагы елда республика агросәнәгать комплексы продукциясен 308,1 млн.долларга экспортлау күздә тотыла", — дип хәбәр итте Дмитрий Яшин.

Шул ук вакытта чит илләрдән кертелә торган продукциянең шактый өлеше майлы продукция булыр дип көтелә – ведомство исәпләре буенча, аны 232 млн долларга экспортка чыгарачаклар.

Моннан тыш, быел тышкы базарларга — 16,8 млн. доллар, ит һәм сөт — 4,5 млн. доллар, әзер продукция — 19,4 млн. долларга, башка продуктларны 35,4 млн. долларга куярга планлаштырыла, дип өстәде Дмитрий Яшин.

Бүгенге көндә республика агросәнәгать комплексы продукциясе дистәләгән ерак һәм якын чит илләргә китерелә. Бу продукциянең эре экспортерлары арасында — «Казан май экстракциясе заводы» АҖ, «Нәфис — Биопродукт» АҖ, «Эссен продакшн АГ» АҖ, «Таткрахмалпатока» АҖ, «Татспиртпром» АҖ һәм башка компанияләр бар.

Исегезгә төшерәбез, Россия агросәнәгать комплексы алдында 2024 елга ил авыл хуҗалыгы продукциясен елына 45 млрд доллар күләмендә экспортка чыгаруны тәэмин итү бурычы тора. Илдә гамәлгә ашырыла торган «агросәнәгать комплексы продукциясен экспортлау» федераль проекты чит илгә продукция җибәрү күләмен якындагы берничә елда ук ике тапкыр арттыруны күздә тота.